Kao što smo već naglasili ranije seksualno uzbuđivanje je posljedica seksualnog podražaja koje može biti tjelesno, psihološko ili njihova kombinacija. Seksualne reakcije su poput drugih fizioloških procesa koje može potaknuti ne samo direktni kontakt već i gledanje, miris, razmišljanje, maštanje ili emocije. Kod faze uzbuđenja kod žena razvijaju se takozvana transudacija ili lubrikacija tj vlaženje rodnice. Lubrikacija nastaje zbog vazokongestije zidova rodnice i količina te tekućine može biti vrlo mala da se gotovo i ne primjećuje ili veća da vlaži i vanjsko spolovilo. Možemo reći da se spužvasta tijela koja se nalaze u unutarnjoj strani rodnice, pune krvlju i stvaraju vlažan ”jastučić” koji omogućuje ulazak penisa u rodnicu. Ovo možemo nazvati ženskom erekcijom ili lubrikacijom.
Suprotno uobičajenom stajalištu količina tekućine u rodnici nije pokazatelj stupnja seksualnog uzbuđenja i prisutnost vlažnosti ne znači da je žena ”spremna” za snošaj. Ovaj mehanizam može biti i automatska reakcija i ne mora značiti da je produkt seksualnog uzbuđenja.
Najuočljiviji tjelesni znak seksualnog uzbuđenja kod muškaraca je erekcija penisa koja se obično događa unutar prvih minuta nakon početka seksualnog potraživanja. Ovaj proces se, kao i u žena, dogadja zbog vazokongestije spuzvastih tkiva penisa. Povećanje veličine i čvrstoće penisa dolazi zbog povećanog pritiska tekućine i smanjenog otjecanja krvi poput hidrauličkog procesa. Unatoč takvoj naizgled mehanički jednostavnoj reakciji, muškarac se može uzbuditi tjelesno i/ili psihološki, a da nema čvrstu erekciju osobito u uvjetima anksioznosti ili umora. Kao primjer možemo navesti spontanu jutarnju erekciju koja ne mora biti znak seksualnog uzbudjenja nego može biti automatska reakcija.
1. MIT
Premda mnogi ljudi misle da je seksualni odgovor kod muškaraca strelovit i stalan u stvarnom se životu to uvijek ne događa na taj način. Drugim riječima uzbuđenje i fizičke reakcije kod muškaraca su često norme društva gdje se erekcija izjednačava sa seksualnim uzbuđenjem i kad je nema ili je nedostatna onda se uspoređuje sa nedostatkom seksualne želje što nije točno. Takvo uvjerenje dovodi u nezgodu svakoga kome uzbuđenje nije tako dramatično ili vidljivo.
2. MIT
”Veći penis – veće zadovoljstvo” Uvijek se pitam tko je došao do takvog zaključka i zašto. Niti jedno istraživanje nije potvrdilo ovu tvrdnju i ovo pitanje se vrlo rijetko postavlja u kliničkoj praksi. Neka istraživanja maskuliniteta pokazuju da veličinu penisa najviše prate i uspoređuju heteroseksualni muškarci.
Kao što vidimo, tjelesne promjene u fazi uzbuđivanja nisu nepromjenjive niti su stalno rastuće kako kod muškaraca tako i kod žena. Psihička ili tjelesna ometanja mogu i često umanjuju nakupljenu seksualnu napetost, koja je glavno obilježje uzbuđivanja. Ometanja mogu biti na primjer neočekivani zvuk, telefonski poziv u nezgodno vrijeme, kucanje na vrata, promjena položaja, grč u mišiću ili kruljenje u trbuhu ili isto tako previše istovjetnih pokreta maženja može privremeno umanjiti osjetljivost. Neke se osobe mogu zabrinuti ako se njihovo početno uzbuđenje na razvije odmah, brzo ili rastuće što može dovesti do psihološke nesigurnosti. Čak i kratkotrajno smanjenje intenziteta erekcije ili lubrikacije moze dovesti do razmišljanja ”što radim pogrešno” ili ”gubim erekciju” . Kao posljedica seksualna spontanost se smanjuje , a smanjuje se i osjećaj u tijelu. Početna zabrinutost se spiralno počinje množiti i može dovesti do proročanstva koja sama sebe ispunjavaju.
Vazokongestijski mehanizimi seksualne uzbuđenosti smanjuju se i povećavaju kod svakoga, kao što se to događa kod većini bioloških procesa. Erekcija se može smanjivati po čvrstoći ili veličini, vlaženje rodnice se može smanjivati, premda tjelesni osjećaji i neuro mišićna napetost pokazuju da su muškarac i žena gotovo na vrhuncu. U takvom slučaju ako partneri postaju uznemireni ili odustanu ne daju šansu za uspjeh, seksualni odgovor se tumači kao negativan i negativan poticaj može svjesno ili podsvjesno utjecati negativno na idući pokušaj, (Bassons model seksualnog podražaja). Ulazimo u negativnu spiralu koja se množi i povećava i problem postaje veći a šanse za pozitivan odgovor se smanjuju.
3. MIT
Afrodizijaci, prirodni pripravci, Afrička šljiva , orasi i med i tko zna još što povećavaju seksualnu želju. Ne postoje nikakve znanstvene studije koje podržavaju ove teorije. Ono što postoji i što je isto tako dokazano je PLACEBO efekat. Znači ako zaista vjerujemo u nešto da će nam pomoći, uzmite to i vidite. Ako vam pomogne , to je odlično. Ako ne ne trošite uzaludno novac nego potražite pomoć stručnjaka. To vam je puno isplativije i na kratkoročne a naročito na dugoročne staze.
4. MIT
Žene koje jako vole seks su nimfomanke, a muškarci koji jako vole seks su ”pravi muškarci”
I ovdje se radi o društvenim normama. Seks je osoban i ako ste osobno s njim zadovoljni, znači da je i normalan. Kada govorimo o uobičajenim seksualnim disfunkcijama onda su one najčešće subjektivno uvjetovane. Vjerujte svojem tijelu. Ono zna kada, kako i koliko seksa želi.
Idući puta govorit ću o seksualnom vrhuncu i kako ga postići.
Što je seksualna želja pisali smo i u prethodnom nastavku kojega možete pročitati OVDJE