O menopauzi u kojoj žene provedu trećinu svoga života, o njenim simptomima i utjecaju na život velik je broj članaka i liječničkih savjeta. O perimenopauzi, koja prethodi menopauzi i ima značajan utjecaj na život žene, govori se i priča pet puta manje. Čini se da to razdoblje ženina života, koje počinje u ranim četrdesetima i traje od četiri pa do desetak godina, nije adekvatno prepoznato. A riječ je o najproduktivnijem životnom razdoblju!
Kako žene danas u prosjeku rađaju kasnije, često ih perimenopauza zatiče u trenutku kad su im djeca još mala i zahtijevaju najveći angažman u odgoju i odrastanju. Istodobno su u svojim ranim četrdesetima mnoge žene na vrhuncu karijere, a od njih se i očekuje profesionalni maksimum. Istraživanja pokazuju da su upravo četrdesete godine poslovno najproduktivnije godine i za žene i muškarce, tada je najmanje prisutna rodna razlika kako u zapošljavanju tako i u visini plaća. Uz profesionalne zahtjeve, žene u toj dobi daju od sebe i najviše neplaćenog rada kroz kućanske poslove, skrb o djeci, ali i o roditeljima koji su već u trećoj dobi i treba im pomoć. Opterećene su zahtjevima sa svih strana jer se od njih i na poslu i u obitelji i u okolini najviše očekuje.
U toj šumi zahtjeva i obaveza, koje podrazumijevaju jurnjavu od jutra do mraka, zaborave na sebe i ne obraćaju pažnju na fiziološke i psihičke promjene koje proživljavaju zbog perimenopauze. No, u svakodnevnoj životnoj “ludnici”, u kojoj jure na posao, kući, razvoze djecu na njihove aktivnosti, pa jure do roditelja… ne trude se, a niti ne stignu promisliti i shvatiti zašto su odjednom tako promjenjivog raspoloženja pa se lako razljute ili rasplaču, lakše se umaraju… Još ih manje razumije njihova okolina.
Promjene raspoloženja, za koje su glavni krivci promjene razine estrogena i progesterona, su najvidljivije i s njima se najteže nositi. Hormoni su složeni entiteti, pa na raspoloženje ne utječe jedan hormon, nego više njih i oni djeluju u kombinaciji. Dolazi do deregulacije tjelesne temperature, pa se noću javljaju naleti vrućine, nazvani još i noćno znojenje, što utječe na san i izaziva neugodu u obavljanju svakodnevnih poslova.
Estrogen, glavni ženski spolni hormon koji se proizvodi u jajnicima i odgovoran je za seksualni razvoj, za regulaciju menstrualnog ciklusa i reproduktivnog sustava, ima velik utjecaj na raspoloženje jer utječe na razinu serotonina. Serotonin, znan i kao “hormon sreće”, odgovoran je za uravnoteženo raspoloženje, a kad u perimenopauzi počne padati razina estrogena pada i razina serotonina. Taj kemijski disbalans do kojeg dolazi u tom razdoblju jedan je od razloga zašto se žene u perimenopauzi osjećaju depresivnije. Proizvodnja estrogena ne opada postupno nego postaje nestabilna i nepredvidiva.
Progesteron je drugi značajni spolni hormon u ženskom tijelu, a njegova razina također počinje padati u perimenopauzi. Tada estrogen može postati dominantni hormon, što dovodi do razdražljivosti i depresije. Progesteron je inače odgovoran za smirivanje mozga i poticanje sna, pa tako njegovo smanjenje može imati suprotan učinak. Niske razine progesterona povezane su sa simptoma poput poremećaja spavanja, migrenama, valunzima i anksioznošću.
ZNAKOVI PERIMENOPAUZE
Fizičke promjene:
- Osjećaj stalnog umora
- Migrene
- Debljanje i osjećaj napuhnutosti
- Smanjenje libida
- Suhoća vagine i slabiji orgazam
- Osjetljivost grudi, njihova natečenost i gubitak punoće
- Prorjeđivanje kose
- Suha koža
Psihičke promjene:
- Razdražljivost
- Otežana koncentracija
- Nesanica
- Tuga
- Anksioznost
- Depresija
- Smanjen seksualni interes
SAVJET PSIHOTERAPEUTKINJE: Slušajte svoje tijelo
Psihoterapeutkinja Draženka Milinković kaže da nam je, na simptome hormonalnih promjena u perimenopauzi i menopauzi, prvi poriv „popraviti nastalu štetu“ i ukloniti sve neugodne simptome koji su se pojavili. To je prevladavajući stav prema vlastitom tijelu, kao prema nečem stranom što beskrupulozno iskorištavamo. Kad nam počne raditi probleme, pokušavamo ga popraviti na najbrži i najefikasniji mogući način kako bi i dalje jednako služilo svim zahtjevima koje pred njega postavljamo.
Prirodni ciklusi se ipak odvijaju u svom prirodnom ritmu i navode na promjenu stila i ritma dotadašnjeg načina života. Istovremeno, oni pružaju priliku da napravimo osvrt na svoj način života i da se prilagodimo zahtjevima koje tijelo pred nas postavlja. Isprva se javlja otpor prema promjeni, ali i prilika da prihvatimo sebe u svim aspektima svog života i da se uskladimo na tjelesnoj, emotivnoj i racionalnoj razini.