Jedna od tri žene u EU doživjela je fizičko i/ili seksualno nasilje, 22 posto ih je iskusilo nasilje svog intimnog partnera, 55 posto ih je bilo seksualno uznemiravano… Najstrašnija brojka glasi: oko 600 tisuća djevojčica i žena u EU je preživjelo genitalno sakaćenje, a taj bi postupak moglo doživjeti još 180 tisuća djevojčica. Što je najgore, genitalno sakaćenje, u kojem se izrezuju vanjski dijelovi ženskog spolovila, najčešće dok je djevojčica još malena, često tek beba, nije dovoljno kriminalizirano u zakonodavstvima europskih zemalja, a rijetki su slučajevi da su inicijatori i izvršitelji tog postupka adekvatno kažnjeni. U Velikoj Britaniji, u kojoj živi 137 tisuća osakaćenih žena, tek je lani jedna majka zbog toga osuđena na kaznu zatvora.
Genitalno sakaćenje pod krinkom tradicije
Europska komisija jučer je objavila novu Strategiju za rodnu ravnopravnost EU za razdoblje od 2020. do 2025. godine, a u prvom od tri glavna cilja zahtjeva mjere kriminalizacije nasilja nad ženama, u što uključuje seksualno uznemiravanje, zlostavljanje žena i genitalno sakaćenje.
Sudeći prema naglascima mjera iz Strategije Europska komisija planira žešće kriminalizirati upravo nespecifične oblike nasilja nad ženama u koje na prvom mjestu ulazi genitalno sakaćenje, što se pod krinkom tradicije događa u gotovo svim europskim državama članicama.
Što bi kriminalizacija nasilja, pogotovo sakaćenja, točno podrazumijevala, najbolje ilustrira Rezolucija Europskog parlamenta o strategiji EU-a za okončanje genitalnog sakaćenja žena diljem svijeta, usvojena 5. veljače ove godine.
U Rezoluciji se, među ostalim, zahtjeva da države članice obavežu zaposlene u zdravstvu, obrazovanju, policiji i socijalnim službama na prijavljivanje genitalnog sakaćenja, kao što to vrijedi i za sve ostale oblike zlostavljanja djece. Poziva države da postrože svoje kaznene zakone i sustavno otkrivaju, istražuju i kazneno gone počinitelje te da sve osuđene za takav zločin protjeraju. Na kraju, poziva Europsku komisiju da preduvjet za razvojnu pomoć EU-a trećim zemljama bude konkretan, stvaran i vidljiv napredak u području prava žena i borbe protiv genitalnog sakaćenja, a sve države članice da svoju razvojnu pomoć uvjetuju poboljšanjem prava žena i borbom protiv genitalnog sakaćenja. Koliko je taj problem raširen, svjedoče stravične brojke UNICEF-a: više od 200 milijuna djevojčica i žena u svijetu bilo je podvrgnuto genitalnom sakaćenju, a riziku tog postupka ove je godine izloženo više od četiri milijuna djevojčica.
Što je najgore, između 1997. i 2015. godine u zapadnoj Aziji stopa genitalnog sakaćenja među djevojčicama u dobi do 14 godina povećana je sa 16,9 na 21,7 posto. Ta je stopa s migracijom iz muslimanskih zemalja i općenito afričkih država povećana i u Europi, SAD-u, Australiji i Novom Zelandu. U Indoneziji i diljem Azije genitalno sakaćenje je toliko ukorijenjeno da se u rodilištima automatski nudi kao zdravstvena usluga.
Nulta tolerancija i kriminalizacija
Posljedice takvog postupka po žensko zdravlje su razorne: one koje prežive sakaćenje jer nisu iskrvarile, cijelog života pate od infekcija, menstrualnih problema, kronične boli u genitalijama, bolnih snošajeva, često ostaju neplodne, a ako zatrudne, visoka je smrtnost osakaćenih majki i njihovih beba za vrijeme poroda. Budući da se postupak provodi bez anestezije, stravična bol koju djevojčica osjeti ostavlja i trajne psihičke posljedice.
Jasno je stoga kako je Europska komisija u svojoj Strategiji proglasila nultu toleranciju na genitalno sakaćenje koje datira još iz starog Egipta, proširilo se Antikom i uglavnom se provodilo na ropkinjama kako ne bi ostajale trudne. Danas se ono u mnogim kulturama smatra preduvjetom za sklapanje braka jer su djevojčice koje nisu osakaćene “nezdrave, nečiste i nedostojne”, a kao takve se ne mogu udati što znači da neće imati osiguranu egzistenciju jer u njihovim zemljama žena ovisi o mužu.
U Hrvatskoj za sakaćenje do deset godina zatvora
Hrvatska je u Kaznenom zakonu, koji je na snazi od 1. siječnja ove godine, pooštrila kazne za sakaćenje ženskih spolnih organa. Prema članku 116 “tko ženskoj osobi potpuno ukloni ili trajno promijeni vanjski spolni organ” kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina, tko žensku osobu potakne ili joj pomogne da se podvrgne sakaćenju može očekivati zatvor do tri godine, a ako je sakaćenje provedeno iz mržnje prema djetetu ili bliskoj osobi može biti kažnjen zatvorom od tri do deset godina.