„Zahtijevamo hitnu izmjenu roka za otvaranje natječaja “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice” s 4. siječnja na 29. siječnja 2021. i ne pristajemo da nas dovodite u situaciju da se s projektima prijavljujemo metodom najbrži prst, jer nakon osam mjeseci koliko niste bili u stanju raspisati navedeni natječaj, nema nikakvog razloga da se njegova provedba svede u samo deset dana i to upravo tijekom blagdana!“, sukus je navoda otvorenog pisma kojega je danas 117 udruga adresiralo na Josipa Alardovića, ministra Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te na Ured za udruge Vlade RH i Nacionalnu zakladu za razvoj civilnoga društva.
Početkom travnja više od 500 udruga iskazalo je potrebe za financiranjem svojih projekata koji uključuju rad s osobama s invaliditetom, brigu o mentalnom zdravlju djece i mladih, rad s onima koji su izgubili poslove i mnoge druge usluge koje udruge pružaju ranjivim skupinama i zato su važne za ublažavanje posljedica pandemije. Za to im je potrebno sufinanciranje, pa je za njih najavljen tzv. Covid natječaj financiran sredstvima EU.
Od najave o raspisu tog natječaj prošlo je čak osam mjeseci, unatoč tome što su udrugee stalno upozoravale da se s procedurama požuri.
Lagali da neće biti ‘najbrži prst’
“Nakon čekanja natječaja od travnja ove godine, kad je tzv. Covid natječaj prvi put najavljen, usuglašavanja provedbenih tijela i Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u svibnju te najave na sjednici Savjeta za razvoj civilnoga društva održanoj 23. 10. 2020. godine, Poziv je konačno raspisan 16. 12. 2020. s datumom otvaranja prijava 4. 1. 2021. godine po problematičnoj proceduri “najbrži prst”. To znači da se prijave prikupljaju s danom otvaranja dok ne pristigne dovoljno prijava da se potroši proračun, nakon čega se Poziv zatvara dok se pristigle prijave ne ocijene”, stoji u današnjem Otvorenom pismu Alardoviću, a valja podsjetiti kako je prije samo dva tjedna Helena Beus, šefica vladinog Ureda za udruge u izjavi Telegramu jasno dala do znanja kako natječaj neće biti raspisan tzv. metodom “najbrži prst”, što se upravo dogodilo.
„Ovako kratak rok, u vrijeme kada su udruge i njihovi korisnici u zajednici već iscrpljeni od iščekivanja ovog Poziva, kada većina radi od kuće dok se istovremeno djeca školuju od kuće, kada su mnogi bolesni, u izolaciji ili samoizolaciji, kada je zbog svega toga komunikacija otežana, ostavlja jedva 10 radnih dana za pripremu projektnih prijedloga, isprekidanih s 8 dana blagdana i vikenda.
Samo osam dana za pripremu projekta umjesto predviđenih 30
S tim u vezi ukazujemo na Uredbu o kriterijima, mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge i
Članak 4. St. 1. Točka 5: javni natječaj otvoren je za prijavu programa ili projekta najmanje 30 dana od dana javnog objavljivanja.
Ovakav način raspisivanja poziva u formi otvorenog trajnog poziva, tj. “najbržeg prsta”, ostavlja gorak dojam neodgovornog gospodarenja znatnim sredstvima europskih poreznih obveznika, uključujući i hrvatske građane i građanke te nebrige za potrebe zajednice. U Uputama za prijavitelje navodi se kako su ovakvi pozivi “jedina ulaznica” malim lokalnim OCD-ima u sferu financiranja iz fondova Europske unije te jedini način podizanja njihovih kapaciteta kako bi postali važan dionik u lokalnim zajednicama.
Problematična procedura
Upozoravamo kako će u ovako kratkom roku, raspisanom u vrijeme blagdana i COVID-19 ograničenja, mali lokalni OCD-ovi teško doći do ove informacije, a kamoli uspjeti pripremiti kvalitetan projekt, dokumentaciju, te uspostaviti kvalitetnu suradnju s partnerima.
Time Ministarstvo, iako je ispravno identificiralo probleme, direktno utječe na njihovu daljnju marginaliziranost. Apsurdi ovako kratkog roka vide se i u uputi da će se Informativna radionica za prijavitelje održati virtualnim putem najkasnije 21 kalendarski dan od datuma pokretanja Poziva na dostavu projektnih prijedloga, što znači da sebi provedbena tijela daju rok za informativnu radionicu nakon roka koji daju prijaviteljima za početak prijave, i nakon što će možda i pristići već dovoljan broj prijava i poziv bude obustavljen.
Kao što su mnoge udruge već više puta istaknule, ovakva procedura je problematična jer su uvjeti neravnopravni te ne doprinose tome da financijsku potporu dobiju najkvalitetnije prijave, već tome da je dobiju one koje su najbrže i koje ostvare minimum bodova. Više puta su istaknute sumnje u neregularnost postupaka tijekom kojih se natječaji zatvore i popune u nevjerojatno kratkom roku – recentni primjer je natječaj “Promocija zdravlja i prevencija bolesti”. Ovako kratak rok u kontekstu pandemije samo dodatno jača tu sumnju. Osim toga, pola od ovog 100.000.000,00 kn vrijednog natječaja osigurano je za rad organizacija koje prije nisu imale EU financiranje i koje nemaju kapaciteta ovako zahtjevne projektne prijave pripremiti u iznimno kratkom vremenu.
Udruge ključne za amortizaciju posljedica krize
U ovoj godini pogođenoj pandemijom koronavirusa, organizacije civilnog društva su se zajedno s ostatkom društva našle u krizi. Velik dio organizacija morao se prilagoditi novim uvjetima rada i stalnoj nesigurnosti, dok se istovremeno trebao brinuti za egzistenciju organizacija i njihovih zaposlenika. Za to vrijeme, velik broj organizacija trudio se sve svoje redovne aktivnosti i usluge prilagoditi te i dalje provoditi, i to ne samo kao inače, već adresirati razne probleme posebno uzrokovane pandemijom: rad s ugroženim skupinama koje su sad posebno izolirane, rad s djecom i mladima, nezaposlenima, briga za fizičko i mentalno zdravlje, itd. Od državnih institucija mjesecima se čeka obećani natječaj koji je organizacijama trebao omogućiti stabilnost rada na lokalnoj razini te nastavak podrške zajednicama za vrijeme pandemije koronavirusa koja je sada potrebnija nego inače.
Iako pozdravljamo konačno raspisivanje ovog natječaja, posve je razočaravajuće da se prilikom raspisivanja poziva nisu uzele u obzir preporuke koje je uputilo preko 150 udruga prije samo mjesec dana, o poštovanju načela transparentnosti dodjele sredstava i poštovanja jednakih mogućnosti pristupu sredstvima za dodjelu. Ovo je samo još jedan u nizu loših poteza državnih tijela koje raspisuju natječaje kojim se potkopava civilno društvo i neodgovorno pristupa raspodjeli EU sredstava. O tome govori i činjenica da je u potpunosti ignonirana zamolba nadležnih provedbenih tijela za promjenom datuma otvaranja prijava na predmetni poziv, a koju su 14. 12. 2020. uputili Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike .“, stoji među ostalim u Otvorenom pismu kojim se osim pomicanja roka s 4. na 29. siječnja, zahtjeva i donošenje odluke o raspisivanju natječaja na način da se on ne provede metodom “najbrži prst”.