Menstrualna je krv kroz povijest uvijek dobivala sve moguće atribute. Nalazila se u spektru blagoslova i svetog, a nerijetko istodobno i kazne i nečistog. I danas je menstruacija često tabu obojan plavom bojom, a ne svojom prirodnom crvenom. Ono što jest sigurno, zahvaljujući menstruaciji golema industrija higijenskih potrepština dobro zarađuje. U prosjeku žene za svog reproduktivnog vijeka krvare ukupno sedam godina, a kako to vrijeme ne bi provele u izolaciji, već bile funkcionalne članice društva, industrija se pobrinula za higijenske proizvode koji imaju svoju cijenu. U njihovu je cijenu uračunat i porez na dodanu vrijednost, pa državni proračun samo u Hrvatskoj od 25 posto PDV-a na higijenske uloške i tampone godišnje prihoduje 130 milijuna kuna!
Ukidanje poreza u svijetu
I druge zemlje oporezuju higijenske uloške i tampone, protiv čega su se još početkom 2000. pobunile aktivistice u Americi, Australiji, Kanadi, Velikoj Britaniji i prvi puta pokrenule borbu protiv poreza na mjesečnicu. Kenija, u kojoj si 65 posto žena i djevojčica ne može priuštiti uloške, 2005. je ukinula porez na menstrualne potrepštine kako bi cjenovno bili pristupačniji. Kanada je taj porez ukinula 2015., a Indija 2018., godinu dana nakon početka kampanje indijskih aktivistkinja. Za ukidanje poreza na menstruaciju najduže su se borile Australke, osamnaest godine kampanje za ukidanje poreza u zemlji koja nultu stopu poreza ima na kondome, lubrikante i kreme za sunčanje. Napokon su uspjele 2018. Velika Britanija je 2001. taj porez sa 17,5 posto smanjila na pet posto, što je najmanji mogući porez uređen pravilima o porezu na dodanu vrijednost Europske unije.
Kako bi članice EU mogle maknuti porez na uloške i tampone potrebna je suglasnost svih 27 članica. Hrvatski sabor je 1. siječnja 2019. unio neke izmjene i dopune u Zakon o PDV-u i smanjio PDV na pet posto osnovnim namirnicama poput kruha i mlijeka, ali i kino ulaznicama. Porez je smanjen i pelenama i dječjoj hrani, na 13 posto, a u tu kategoriju ušle su i ulaznice na koncerte dok ulošci i tamponi nisu.
Zastupnik Matić za nultu stopu
“Trenutno je na snazi propis EU-a koji zahtijeva od država članica da porezna stopa PDV-a bude minimalno pet posto, a države članice su slobodne naplaćivati ovaj porez po višoj stopi. Nekoliko inicijativa, uključujući i Rezoluciju Europskog parlamenta, pozvalo je Europsku komisiju i države članice da stvore uvjete za ukidanje ove minimalne stope, kako bi žene, sukladno načelu nediskriminacije, mogle kupiti higijenske uloške i tampone, koje smatramo bazičnim higijenskim potrepštinama, a ne luksuzom. Eurozastupnici iz redova SDP-a Hrvatske, odnosno S&D grupacije u EP-u, glasali su za sve takve dokumente, kojima se nastojimo izboriti za bolji položaj žena i punu rodnu ravnopravnost u Hrvatskoj i EU”, naglasio je Predrag Fred Matić, hrvatski zastupnik u Europskom parlamenu, koji se i kao član Odbora za ženska prava i ravnopravnost spolova (FEMM Committee) zalaže za nultu stopu poreza za higijenske uloške i tampone.
“Nažalost, u Hrvatskoj je porezna stopa PDV-a koja se primjenjuje na higijenske uloške i tampone 25 posto pri samom smo vrhu država EU-a (uz Mađarsku, Švedsku i Dansku) po poreznoj stopi na osnovne higijenske materijale, inače nužno potrebne ženama svaki mjesec tijekom više desetljeća njihova života. To je nešto što osobno vidim kao nekonzistentan i diskriminacijski propust porezne politike u Hrvatskoj. Naime, već i postojeći europski propisi omogućavaju Vladi da porez na ove proizvode smanji peterostruko, o čemu je bilo riječi u Saboru, ali ta inicijativa nije dobila potporu vladajuće većine”, podvukao je eurozastupnik Matić.
Koliko košta menstruacija
Obitelj sa dvije kćeri za vrijeme njihovog školovanja samo na uloške i tampone potroši oko 15 000 kuna, od čega su 3000 kuna otišle izravno u proračun kroz PDV. Trošak mjesečnice djevojčica toliki je teret siromašnim obiteljima da ponekad za vrijeme krvarenja ne idu u školu. Neke zemlje aktivno rade na rješavanju tog problema, a škotska vlada prva je u svijetu odlučila iz državnog proračuna izdvojiti 5,2 milijuna funti za besplatne menstrualne potrepštine koje su učenicama i studenticama za dane mjesečnice dostupne u školama.
Lani je po uzoru na Škotsku portal Srednja.hr pokrenuo sličnu inicijativu u Hrvatskoj i upite o ukidanju PDV-a na higijenske potrepštine za menstruaciju i to za sve učenice i studentice poslao na Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i Ministarstvo za znanost i obrazovanje te Sveučilištu u Zagrebu. Povratni su odgovor dobili jedino iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i to kao pohvalu ideje. I ništa više od toga.
Reci.hr podsjeća na lanjsku inicijativu Srednja.hr i aktualizira pitanje smanjenja PDV-a na higijenske potrepštine za menstruaciju i to svim ženama. Zahvaljujući ulošcima, tamponima, menstrualnima čašicama i gaćicama svaki mjesec stotine tisuća djevojaka i žena u Hrvatskoj obavlja bez prekida poslove i tako privređuje i za državu. Upravo zato higijenske potrepštine za menstruaciju treba učiniti cjenovno dostupnijima i osloboditi ih PDV-a.