Ako roditelj, učitelj ili nastavnik u Poljskoj pokuša podučavati djecu o ljudskoj seksualnosti, zdravlju i intimnim odnosima može dobiti i do tri godine zatvora. Ako žena u Poljskoj zatraži pobačaj, to će joj biti nemoguće obaviti, pa čak i u slučajevima teškog ili smrtonosnog oštećenja fetusa, a isto tako će se jako teško domoći tablete za hitnu kontracepciju, popularno nazvane “za dan poslije”. Ako je osoba LGBT+, na trećini poljskog teritorija neće lako ili neće uopće moći pronaći posao ili se baviti poduzetništvom jer je gotovo stotinu lokalnih vlasti svoje teritorije proglasilo “slobodnima od LGBT+ ideologije” s ciljem “zaštite obitelji”, a u skladu s “nacionalnom i državnom tradicijom”. Ako je LGBT+ aktivista, može biti uhićena, kao što je to nedavno doživjelo njih 48. A može biti i poslana na liječenje, iako je prije gotovo trideset godina odlukom Svjetske zdravstvene organizacije homoseksualnost izbrisana s liste bolesti.
Usvojena rezolucija i osude Poljske zbog kršenja seksualnih prava
Poljska je posljednjih godina na stalnoj meti kritika EU Parlamenta, Vijeća i same Komisije zbog kršenja ljudskih prava i sloboda, a Europski se parlament u četvrtak još jednom bavio tim pitanjem i usvojio još jednu rezoluciju kojom ovoga puta ne samo što proziva Poljsku i osuđuje pojave koje nisu u duhu Europske povelje nego i poziva Komisiju da oštro kazni tu članicu EU.
Prve su kazne već počele stizati: šest gradova koji su se proglasili slobodnima od LGBT ideologije nije dobilo novac iz EU fondova za već prihvaćene projekte. Riječ je o samo nekoliko tisuća ili nekoliko desetaka tisuća eura, no poruka je znatno snažnija od iznosa i glasi: Bruxelles je ozbiljno spreman uskratiti novac onima koji krše temeljne vrijednosti Europske unije.
Moguća uskrata novca iz EU fonda oporavka od pandemije
A ako znamo da je europski plan oporavka od posljedica pandemije težak 750 milijardi eura, od kojih je 560 milijardi eura namijenjeno proračunima država članica, a od kojih je 310 milijardi eura bespovratnog novca, jasno je kako Komisija ovoga puta ima u rukama jak instrument. Kako je, nakon dugih i napornih pregovora o fondu spasa u srpnju, izjavio sam poljski premijer Mateusz Morawiecki, njegovoj zemlji iz toga fonda pripada 124 milijarde eura nepovratnog novca, 34 milijarde eura kredita s niskim kamatnim stopama i šestotinjak milijuna eura za razvoj regija. I dodao: “Nema nikakve veze između političkih i ekonomskih aspekata”, aludirajući upravo na činjenicu da je njegova zemlja na stalnoj meti kritika zbog kršenja ljudskih prava.
No, čini se da se to ipak mijenja.
Ursula von der Leyen najavila jačanje LGBT+ prava
U svom redovitom godišnjem govoru o stanju Unije održanom 16. rujna predsjednica Komisije Ursula von der Leyen bila je jasna i oštra: “Neću posustati dok ne izgradim Uniju u kojoj ljudi mogu biti ono što jesu i voljeti koga žele, bez straha i diskriminacije. Biti ono što jesi nije ideologija već identitet i nitko to ne može oduzeti. Za LGBT+ free zone nema mjesta u našoj Uniji”.
Najavila je i da će EU raditi na jačanju LGBT+ prava kao i priznavanja obitelji iz te zajednice. “Ako ste roditelj u jednoj zemlji, naravno da ste roditelj i u bilo kojoj drugoj. To je svijet u kojem želimo živjeti. Svijet zajedništva i u kojem se podupiremo u teškim trenucima. Svijet koji je zdraviji i koji gradimo za svoju djecu.”
Dan kasnije Parlament je izglasao spomenutu Rezoluciju u kojoj je osudio smanjenje neovisnosti pravosuđa u Poljskoj, ograničavanje slobode izražavanja i slobode medija, ograničavanje akademskih sloboda i prava na okupljanje, kriminalizaciju spolnog odgoja, drastično smanjenje prava na abortus, nasilje prema ženama i netolerantno ponašanje prema ranjivim skupinama, kao i nastojanje za preodgojem homoseksualnih osoba, što je službeno stajalište Poljske biskupske konferencije.
I Hrvatska nisko na ljestvici zbog nepoštivanja ljudskih prava
Da ovoga puta sve ne ostaje samo na žaljenju, osudama i pozivima Poljske na dijalog, otkriva točka 65. Rezolucije u kojoj je Parlament pozvao Komisiju da u suzbijanju kršenja vrijednosti na kojima se temelji EU iskoristi sve dostupne alate, pa i proračunske. Uostalom, postoji i Zakonodavna rezolucija Europskog parlamenta od 4. travnja 2019. o zaštiti proračuna Unije u slučaju općih nedostataka u pogledu vladavine prava u državama članicama.
Hrvatska još nije bila u tolikoj mjeri na tapeti europarlamentaraca, no bilo bi pametno izvući pouke iz poljskog primjera. I u Hrvatskoj je abortus sve teže dostupan zbog priziva savjesti, kontracepcija je također ponegdje teško dostupna, seksualnog odgoja u školama nema i ne čini se da će uskoro biti uveden, a LGBT osobe izložene su raznim oblicima diskriminacije. A Hrvatska od EU u narednim godinama očekuje 22 milijarde eura iz višegodišnjeg proračuna EU i Fonda za oporavak – EU Next Generation, od čega je gotovo 6 milijardi eura bespovratnog novca.
Europski parlament je 17. rujna zbog kršenja ljudskih prava u Poljskoj izglasao Rezoluciju u kojoj se osuđuje:
smanjenje neovisnosti pravosuđa u Poljskoj
ograničavanje slobode izražavanja i slobode medija
ograničavanje akademskih sloboda i prava na okupljanje
kriminalizacija spolnog odgoja
drastično smanjenje prava na abortus
nasilje prema ženama i netolerantno ponašanje prema ranjivim skupinama
nastojanja za preodgojem homoseksualnih osoba koja zagovara Poljska biskupska konferencija
U subotu Povorka ponosa u Zagrebu
Zagreb Pride je za sutra, 19. rujna, najavio 19. Povorku ponosa u kojoj će sudjelovati lezbijke, gejevi, biseksualne, trans, interspolne, queer osobe, dugine obitelji i druge udruge LGBT+ zajednice, kao i brojni građani koji ih podržavaju.
Povorka će se prvi puta okupiti na Markovu trgu, a kreće od 15 sati preko Strossmayerovog šetališta, Mesničkom, Ilicom i Trgom bana Jelačića, potom Vlaškom i Langovim trgom do Parka Ponosa na Ribnjaku.
“Na Markovu trgu nećemo biti slučajno, tamo ćemo biti da od najviših organa vlasti naše Republike zahtijevamo da sruše zidove koji i dalje ograničavaju naša prava, a naše obitelji i dalje guraju u drugi red građanki i građana. Zahtijevamo da se pokrene postupak promjene Ustava tako da se u svim pravima i obvezama izjednače sve obitelji. Sazrelo je vrijeme da se nepravedna i duboko ponižavajuća odredba o definiciji braka izmijeni tako da uključi i istospolne obitelji. Nedavna odluka Ustavnog suda kojom je istospolnim obiteljima omogućeno udomljavanje djece jasno govori koliko je ustavno ograničenje iz 2013. zastarjelo, besmisleno i protuprirodno.Ono ne odražava stvarne živote kojima živimo. Mi smo živi svjedoci i svjedokinje ove nepravde. Svakodnevno svjedočimo da lezbijke, gejevi, biseksualne, trans, interspolne i queer osobe u Hrvatskoj stvaraju obitelji, sa svojom djecom ili bez njih, ali i dalje ne živimo jednakost u pravima i dostojanstvu”, stoji u najavi Zagreb Pridea.
Uoči Zagreb Pridea u nekoliko su navrata zabilježeni incidenti skidanja zastava duginih boja, koje se vijore na Trgu kralja Tomislava, zbog čega su podnesene prijave policiji od koje se očekuje da će počinitelje pronaći, jer je velika vjerojatnost da su snimljeni na nadzornim kamerama. Riječ je o kaznenom djelu krađe i vandalizma koje je potaknuto mržnjom na temelju seksualne orijentacije i rodnog identiteta.