Djevičanstvo ne postoji, pa zašto se onda ‘testira’ i ‘popravlja’? To si je pitanje postavila švedska novinarka Mirja Lasko pa u članku kojega objavljuje OpenDemocracy poziva da se taj mit o ženskom djevičanstvu koji uništava milijune života žena okonča te stane na kraj testiranju nevinosti i himenoplastici. Kako je Reci.hr također, s ciljem dekonstrukcije ovog mita kao samo jednog od onih kojima se stigmatizira ženska seksualnost, obrađivao ovu temu u serijalu Estetska kirurgija genitalija ili članku kako se Francuska i zakonima počela boriti protiv himenoplastike i testiranja djevičanstva, tekst Mirje Lasko prenosimo u cijelosti:
Kad sam prvi put počela pisati o ‘testiranju djevičanstva’ i himenoplastici, mnogi mi ljudi jednostavno nisu vjerovali. Šivanje šavova u ženinoj vagini tako da ona krvari u svojoj bračnoj noći – kako se nešto tako nehumano moglo dogoditi u modernoj Europi?
Od nemogućnosti dokazivanja svoje nevinosti strahuju milijuni žena i djevojaka diljem svijeta, uključujući i Europu. Prativši debatu ovdje u Europi i pročitavši nedavne sveobuhvatne studije na tu temu, otkrila sam da je borba protiv mita o djevičanstvu iznimno težak i složen proces.
Ali, kriminaliziranje testiranja nevinosti i operacije popravka himena nije nužno odgovor. Zabrana takve prakse u zemlji koja nije u potpunosti pripremljena mogla bi stvoriti više problema nego rješenja za žene koje ovi zakoni trebaju zaštititi.
Krv na plahti je očekivana
Žensko djevičanstvo stoljećima je kontroliralo živote žena. Temelji se na čvrstom mitu da je himen “pečat” koji prekriva vaginalni otvor, koji će puknuti i uzrokovati krvarenje kada žena prvi put ima spolni odnos. Većina žena ne krvari, ali mrlja krvi na plahti još uvijek je očekivanje u mnogim kulturama i mnogim zemljama.
To uključuje Kosovo. Jedna tinejdžerka s Kosova mi je rekla: “Ako momku kažeš da si djevica i da imaš seks, a on ne vidi krv, poslat će te liječnicima da provjere jesi li prava djevica ili lažeš.”
“Ako djevojka želi imati seks, ali ne želi izgubiti nevinost, dopustit će svom partneru analni seks s njom. Ili će joj [liječnici] zašiti vaginu – mogu te ponovno učiniti djevicom.”
Stitching je žargon za himenoplastiku ili operaciju rekonstrukcije himena. To je zapravo relativno točan izraz jer opisuje liječnika koji radi šavove u himenu kako bi izazvao krvarenje tijekom seksa.
Nakon što sam anonimno podijelila priče ovih djevojaka na svom blogu i na jednoj od najvećih kosovskih web stranica s vijestima, počela sam tražiti još priča. Intervjuirala sam i stručnjake i aktiviste u zemlji – svi su potvrdili postojanje problema.
Rezultat: opsežno izvješće o himenoplastici i testiranju nevinosti na Kosovu objavljeno je prošle godine u švedskim nacionalnim medijima. Na dan objave dobila sam tisuće komentara mržnje na društvenim mrežama. Optuživali su me da imam skrivene ciljeve, da “vučem Kosovo u blato”, da sam “kurva” ili “srpski špijun”.
Međutim, dok se sve to događalo, sve mi se više žena obraćalo da podijele svoje osobne priče. O tome što se dogodilo ako niste iskrvarili u bračnoj noći; o suprotnom iskustvu krvavih plahti te o psihičkom i fizičkom zlostavljanju od strane njihovih obitelji i rodbine kao rezultat sustava ‘časti’, čiji je mit o djevičanstvu tako važan dio.
‘Kršenje ljudskih prava’ i ‘mučenje’
Human Rights Watch i druge organizacije dugo su izvještavale o ženama koje su bile zlostavljane, pa čak i ubijene kada nisu uspjele dokazati svoju nevinost. Jedna žena počinila je samoubojstvo nakon što nije uspjela uvjeriti muža da je djevica.
Za mnoge žene diljem svijeta njihova je nevinost toliko snažno povezana s čašću njihove obitelji da su prisiljene proći test nevinosti. To obično uključuje provjeru je li himen još uvijek netaknut – iako moderna znanost jasno kaže da je djevičanstvo mit i da je nemoguće provjeriti seksualnu povijest žene ispitivanjem njezina himena.
Test se često radi umetanjem dva prsta u rodnicu. Obično ga obavlja liječnik, koji potom daje potvrdu da je djevojka ili žena djevica. Cijelo iskustvo, često izvedeno bez pristanka pacijenta, može biti bolno, ponižavajuće i duboko traumatično.
Certifikat je često uvjet za sklapanje braka. Pad na testu tajni je strah žena diljem svijeta, čak i onih koje nikada prije nisu imale spolni odnos.
Certifikat o djevičanstvu kao uvijet braka
Intervjuirala sam Fatimu (nije njeno pravo ime), Šveđanku koja je bila prisiljena na test nevinosti kada je imala 17 godina. Ležeći u stolici molila je liječnika da je ne pregledava, ali se umiješala njezina majka i objasnila s koliko bi se problema mogla suočiti njihova obitelj ako ne obavi test.
Fatima je doživjela ovo traumatično iskustvo kako bi njezina obitelj mogla dokazati obitelji budućeg mladoženje njezinu nevinost. Ispričala je da se nakon toga osjećala kao da je silovana te da je pokušala sebi oduzeti život. Danas je razvedena i ima tajni identitet, ali još uvijek pati od tjeskobe i noćnih mora.
Svjetska zdravstvena organizacija i UN-ove agencije osudile su testiranje nevinosti kao “kršenje ljudskih prava djevojaka i žena”, dok ga je Amnesty International opisao kao “oblik seksualnog nasilja i […] mučenja prema međunarodnom pravu”.
To je uistinu svjetski problem. Regije u kojima su testiranje djevičanstva i himenoplastika uobičajeni uključuju dijelove Bliskog istoka, Balkana, Kavkaza, sjeverne Afrike, središnje i južne Azije i, kao rezultat imigracije, neke zapadne zemlje.
Razlozi zbog kojih su žene prisiljene na testove nevinosti također su brojni i raznoliki. Oni uključuju raspršivanje glasina, dokazivanje silovanja, uvjet za pohađanje škole, odlazak u vojsku, za vrijeme boravka u zatvoru ili prilikom vjenčanja. Novinarka iz Tadžikistana sama je polagala test kada je pisala o toj temi. Čak joj je medicinska sestra fotografirala vaginu.
Najčešći razlog testiranja nevinosti u Europi
U Europi je najčešći razlog testiranja nevinosti ili himenoplastike potreba da se dokaže nevinost prije braka. U mnogim slučajevima to je povezano s prisilnim ili dječjim brakovima.
Jedna 16-godišnja Šveđanka rekla mi je da ju je majka natjerala na test nevinosti jer se spremala udati za rođaka. Još jedna švedska tinejdžerica imala je test jer su joj prijetili otmicom i odvođenjem iz zemlje, što se dogodilo njezinoj sestrični nekoliko godina prije.
Prošle godine Francuska je zabranila potvrde o nevinosti. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva nedavno je obećala zabraniti i testiranje nevinosti i himenoplastiku, dok se u Švedskoj trenutno istražuje kako najbolje donijeti zakone protiv te prakse.
Zabraniti ili educirati?
Ako zabranimo testiranje nevinosti, potvrde o nevinosti i operacije za popravak himena, riješit ćemo problem ponude. Ali što je s potražnjom? Prema nekim liječnicima i stručnjacima, ako provodimo zabrane a da ne riješimo problem očekivanja djevičanstva, postoji rizik da će se žene naći u još opasnijoj situaciji.
Moramo promijeniti kulturološke poglede kroz razgovore, obrazovanje i programe socijalne intervencije. Socijalne službe, škole, policija, medicinski radnici, skloništa za žene, ženske organizacije i dobrotvorne organizacije – svi moraju raditi zajedno kako bi se iskorijenili mizogini stavovi koji podržavaju ove štetne prakse koje doživljavaju žene.
Norme i mitovi o djevičanstvu također trebaju biti obvezni dio spolnog odgoja u školama.
I, naravno, ne radi se samo o djevojkama i ženama. Moramo uključiti i dječake i muškarce i također promijeniti njihovo mišljenje – ako doista želimo promicati ravnopravnost spolova i ljudska prava.
Mirja Lasko je švedska novinarka koja piše o ljudskim pravima, nagrađivana aktivistica, blogerica i producentica videa. Radi kao novinar slobodnjak za najveće novine u Švedskoj. Njezin rad uglavnom se fokusira na ravnopravnost spolova i odnedavno na testiranje djevičanstva i himenoplastiku. Ona je strastvena pripovjedačica, javni govornik i pokretač razgovora o tabu temama na društvenim mrežama. Organizira i velika događanja koji promoviraju razne teme i probleme žena. Članke često objavljuje na portalu openDemocracy neovisne globalne medijske organizacije koja analizira društvena i politička pitanja i nastoji potaknuti demokratsku raspravu o njima diljem svijeta.