Na rang listi posljednjeg Europskog atlasa seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava Hrvatska se smjestila u sredinu – od 44 ocjenjivane europske zemlje mi smo na dvadesetom mjestu. Porazno! Iza nas su Srbija, BiH, Moldavija, Ukrajina, Turska, Armenija, Albanija… a ispred one koje u svim kategorijama želimo dostići i na koje se ugledamo, kao što su Slovenija, Austrija, Njemačka, Francuska, Švedska, pa i Sjeverna Makedonija.
Atlas mjeri ključne kategorije seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava – pristup kontracepciji i pobačaju, liječenju neplodnosti i prevenciji HPV-a. I dok smo u liječenju neplodnosti i prevenciji HPV-a visoko rangirani, u pristupu pobačaju i kontracepciji rezultati su porazni i neoboriv su dokaz kako su politika i ideologija izravno umiješane u pravo žena na zdravstvenu zaštitu. Prema pristupu kontracepciji Hrvatska je sa 47,3 posto u društvu najgore rangiranih zemalja, poput Rusije, Bjelorusije, Armenije, Mađarske, Turske… Prema pristupu pobačaju smo nešto bolji sa 60 posto, u društvu s Albanijom, Srbijom, Rusijom, Rumunjskom i Gruzijom.
Atlas seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava 2023
Kod pristupa pobačaju i kontracepciji glavni je kamen spoticanja priziv savjesti, što Hrvatsku drži nisko na europskoj ljestvici. To pravo dopušta ljekarnicima da jednostavno ne izdaju hormonalnu kontracepciju ili pilulu za dan poslije, a liječnicima i zdravstvenom osoblju da jednostavno uskrate pružanje zdravstvene skrbi ženama.
“Hrvatska mora osigurati pristup zdravstvenoj skrbi svim ženama unatoč famoznom prizivu savjesti. Rezolucija o SRPZ-u donesena je 2021. godine, a ova Vlada nije bila u stanju dvije godine donijeti konkretne mjere kojima bi se zaštitilo i unaprijedilo zdravlje žena. Dosta je skrivanja iza ideologije, ovo je pitanje javnog zdravstva,” izjavio je Predrag Fred Matić, hrvatski europarlamentarac i član Odbora za rodnu ravnopravnost i prava žena, predstavljajući novi objedinjeni Europski Atlas.
Jedan od autora Atlasa, Neil Datta iz Europskog parlamentarnog foruma za seksualna i reproduktivna prava, ističe kako Hrvatska ima puno prostora za napredak u pristupu kontracepciji i pobačaju. “Naše preporuke uključuju pružanje besplatne kontracepcije mladima, uključujući dugotrajne reverzibilne kontraceptive, i bolje širenje informacija putem sveobuhvatne web stranice. Što se tiče pristupa pobačaju, Hrvatska mora osigurati da nacionalno zdravstveno osiguranje pokriva pobačaj kako bi se uklonile financijske prepreke, a potrebno je i ukloniti mehanizam prigovora savjesti kako bi se spriječile prepreke u pristupu zakonski dopuštenim postupcima,” kaže Neil Datta.
Priča se, očito, ponavlja iz godine u godinu. Imamo zakone, imamo legalno dopušten pobačaj u hrvatskim bolnicama, ali žene u mnogima od njih ne mogu ostvariti to svoje pravo jer zdravstveno osoblje sprečava njihova probuđena savjest. Zanimljivo je da ta ista savjest koja zdravstveno osoblje sprečava u prekidu neplaniranih trudnoća ljekarnicima diktira da ne izdaju kontracepciju kojom bi se spriječile te iste neplanirane trudnoće.