Sindrom policističnih jajnika (PCOS- polycystic ovary syndrome) jedan je od najčešćih endokrinoloških poremećaja kod žena. Njegove glavne odlike su neredovite mjesečnice i policistični jajnici koji se utvrđuju ultrazvukom, kao i hormonska neravnoteža organizma odnosno povećano stvaranje androgena (skupine hormona koji utječu na razvitak muškog reproduktivnog sustava, najpoznatiji je testosteron). Ovo stanje zahvaća veliki broj žena, a danas je i jedan od najčešćih uzroka neplodnosti.
105 milijuna žena ima PCOS
Prije svega, treba naglasiti kako je PCOS sindrom, što znači da označuje skup znakova i simptoma koji karakteriziraju poremećaj, no za postavljanje dijagnoze ne postoji jedinstveni dijagnostički test. Neki od najčešćih simptoma su jajnici s folikularnim (vodenim) cistama koji nekada mogu biti povećani, poremećaji menstrualnog ciklusa (potpuni izostanak ili produženi ciklusi), pojačana dlakavost, ali i gubitak kose, pretilost, akne, inzulinska rezistencija i drugi.
Kako bi se postavila dijagnoza ne moraju biti prisutni svi navedeni simptomi, a budući da ovaj sindrom ima nejasnu etiologiju, odnosno ne zna se zašto točno nastaje, uglavnom se dijagnosticira isključenjem bolesti koje se slično očituju.
Sindrom je prvi put opisan 1935. godine, a danas postoji nekoliko različitih kriterija prema kojima se dijagnosticira. Prvi je onaj Američkog nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) prema kojem se dijagnoza postavlja prisustvom kliničkih znakova hiperandrogenzima, kronične anovulacije te izostankom bolesti koje se slično očituju. Prema NIH-u ultrazvučni nalaz policističnih jajnika može sugerirati na PCOS, no nije nužan za postavljanje dijagnoze. Prema ovim kriterijima procjenjuje se da oko 105 milijuna žena reproduktivne dobi u svijetu ima PCOS. Europsko društvo za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) ima nešto drugačije parametre te navode policistični izgled jajnika dokazan ultrazvukom kao jedan od njih. Prema njihovim smjernicama između 15 i 22 posto žena ima PCOS, što je nešto više nego prema kriterijima NIH-a.
Povećana razina inzulina i genetika su najčešći uzroci PCOS-a
Uzroci nastajanja sindroma policističnih jajnika nisu sa sigurnošću utvrđeni, no uočena je genetska povezanost, odnosno vjerojatnije je da će djevojke čije majke imaju PCOS također ga imati. Također, povišena razina inzulina je ključna u nastanku i razvoju sindroma prema nekim autorima. Povećane vrijednosti inzulina dovode do smanjenju funkcije jajnika koji počinju proizvoditi testosteron, a on uzrokuje pojavu akni, pojačanu dlakavost na nekim dijelovima tijela, te gubitak ili prorjeđivanje kose. Istovremeno se snižava lučenje folikulostimulirajućeg hormona (FSH) koji regulira proizvodnju estrogena te ima važnu ulogu u poticanju folikula.
Jedan od folikula sadrži i jajnu stanicu koja se tijekom ovulacije ispušta u jajovod, a kod žena s PCOS-om folikuli nemaju dovoljan poticaj za razvoj pa rastu do određene veličine. S vremenom ih nastaje mnogo što daje jajnicima mikrocističan izgled vidljiv na ultrazvuku. Budući da se folikuli ne razviju do stadija koji je potreban za ovulaciju, do nje ni ne dolazi ili dolazi vrlo rijetko što je razlog smanjenja plodnosti.
Liječenje kao držanje pod kontrolom
Liječenje sindroma je vrlo individualno, no također treba znati kako se PCOS ne može u potpunosti izliječiti, već samo držati pod kontrolom. Za sve pacijentice se preporuča reguliranje tjelesne težine, umjerena tjelovježba i smanjen unos ugljikohidrata. Ukoliko žena ne želi zatrudnjeti uspješna je terapija kontracepcijskim pilulama koje sadrže antiandrogene koji mogu riješiti probleme pojačane dlakavosti i akne. Kod onih koje žele zatrudnjeti, a imaju problema s ovulacijom ona se potiče lijekovima, najčešće klomifen – citratom, te ginekolog prati razvoj folikula ultrazvukom te savjetuje koje je najbolje vrijeme za spolne odnose. Postoji i kirurško rješenje zvano drilling, koje tijekom operativnog zahvata toplinski ili laserom uništava folikule koje stvaraju muške spolne hormone. Djelotvornost ove metode je također privremena.
Uz PCOS do trudnoće uz pomoć lijekova ili MPO-a
Iako je PCOS jedan od češćih uzroka neplodnosti, većina žena s tom dijagnozom uspije zatrudnjeti. Određeni lijekovi kao što je spomenuti klomifen daje se pacijenticama kako bi potaknuo ovulaciju. Nakon toga ginekolog prati ovulacije i plodne dane. Istraživanja su pokazala kako žene kojima je dijagnosticiran PCOS imaju sličan broj djece kao i žene kojima on nije dijagnosticiran. Ipak, preporuča se da s planiranjem obitelji počnu ranije (prije 35. godine), te budu što boljeg zdravstvenog stanja. Ukoliko kroz 12 mjeseci ne dođe do trudnoće, preporuča se daljnji razgovor s ginekologom i stručnjacima za plodnost koji će potencijalno preporučiti postupke MPO-a.