Pravo na pobačaj, pitanje besplatne kontracepcije i priziv savjesti u zdravstvu naredni je set pitanja koja smo postavili političkim strankama što se upravo bore za glasove birača i mandate u sljedećem sazivu Parlamenta. Zakon o pravu na pobačaj ujedno je jedan od prvih zakona o kojem će se novi zastupnici trebati izjašnjavati. To se pitanje i u ovoj kampanji odmah pretvorilo u jednu od glavnih tema sučeljavanja političkih takmaca na ljevici i desnici. Baš kao što politika pitanje prava na pobačaj i ženino pravo na izbor već desetljećima koristi za manipuliranje emocijama, u konačnici glasovima birača. A onda kad se s punom pažnjom treba posvetiti reguliranju cijelog tog spektra ljudskih prava koje jedan takav zakonski prijedlog zahtjeva, tada se priča odgađa, kao što je to ove godine učinila i HDZ-ova vlast, jer nije bilo oprotuno neposredno pred izbore potezati pitanje prava žena na prekid trudnoće. Ne čudi stoga da od te stranke nismo dobili odgovore na ova pitanja. Ne čudi ni to što na naš upit nisu odgovorile ostale stranke s desnog i krajnje desnog političkog spektra, iako im je upravo ta tema jedna od poslastica u predizbornim sučeljavanjima. Najistaknutiji kandidati u ovim izborima koji zastupaju stajališta Domovinskog pokreta i Mosta su se tako izričito odredili za zakonsku zabranu prekida trudnoće i ne smatraju potrebnim ući u prostor rasprave o ljudskim pravima, što je u konačnici i ključno pitanje zakona o pravu na pobačaj. U nastavku donosimo odgovore na pitanja šest stranaka i koalicija:
Jeste li za to da kontracepcija u Hrvatskoj bude besplatna i što ćete po tom pitanju poduzeti?
DEMOKRATI I HRVATSKI LABURISTI
Kao zastupnik Mirando Mrsić je u Saboru predložio novi Zakon o pravu žene na prekid trudnoće. U tom zakonu smo predložili i da kontracepcija bude na teret HZZO! Kontracepcija bi trebala biti dostupna svakom, a o detaljnim informacijama o vrstama, sigurnosti, načinu kontracepcije trebalo bi se podučavati mlade kroz seksualni odgoj u školama. Mlade su osobe, nažalost, često prepuštene informacijama svojih prijatelja, često i samostalnom istraživanju na internetu što ne jamči vjerodostojnost informacija, a rjeđe razgovaraju s roditeljima i nastavnicima zbog društvene stigme.
GLAS
Da, svakako hoćemo!
HNS
HNS je u svojim prijedlozima na Zakon o medicinskom postupku prekida trudnoće naveo da bi kontracepcija trebala biti što dostupnija, odnosno besplatna, čime bi se smanjio broj neželjenih trudnoća te spolno prenosivih bolesti.
MOŽEMO!
Kontracepcija mora biti dostupna svima i mora biti besplatna, odnosno financirana kroz sustav obaveznog zdravstvenog osiguranja. Spolni odgoj, kao dio zdravstvenog odgoja u obrazovnim programima, mora uključivati i sadržaje koji se tiču sigurnog spolnog odnosa, a time i kontracepcije. Informacije o kontracepciji moraju biti dostupne u zdravstvenim ustanovama, ljekarnama, kao i na specijaliziranim info stranicama koje financira država.
PAMETNO
Smatramo da kontracepcija treba biti lako i široko dostupna svim građanima RH, kao i sve potrebne informacije o njoj. Također, smatramo da djecu kroz zdravstveni odgoj u školama treba informirati o kontracepciji.
RADNIČKA FRONTA
Upoznati smo i s problemom kontracepcije i možemo ustvrditi da je žalosno da RH nije donijela novi zakon o pravu na pobačaj koji je trebao biti donesen najkasnije do veljače 2019. godine, a prema preporukama Odbora CEDAW i Ustavnog suda. U preporukama Odbora Konvencije o zabrani svih oblika diskriminacije žena stoji i preporuka o besplatnoj kontracepciji. Mi podržavamo tu preporuku jer osigurava većini žena kontrolu nad svojim tijelom.
Budu li vaši zastupnici u prilici da usvajati zakon o pobačaju, kojih je to pet ključnih stvari bez kojih ne biste glasali za novi zakon? S druge strane, što nikako ne biste prihvatili u novom zakonu?
DEMOKRATI I HRVATSKI LABURISTI
Sigurno je da je Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, koji je donesen još 1978. godine, zastario i podložan promjenama. Potrebno je donijeti cjelovit zakon temeljen na novim znanstvenim činjenicama i postignućima, no koji će isto tako jasno braniti pravo na odabir i odlučivanje o vlastitom tijelu i životu. Ustavni sud je jasno izrekao stav da se pobačaj u Hrvatskoj ne može zabraniti. Prekid trudnoće mora biti besplatan, do 12 tjedna gestacijske dobi utvrđene UZV metodom. U zakonu ne smije biti nikakvog savjetovanja niti razdoblja razmišljanja, na način kako to traže katoličke udruge. Nakon što se žena konzultira sa svojim ginekologom i donese odluku, postupak se bez odlaganja treba izvršiti. U Zakonu treba jasno propisati da u svakom odjelu mora postojati mogućnost kirurškog i farmakološkog prekida trudnoće. Kontracepcija kao i postupak sterilizacije mora biti besplatan. Svaka bolnica je dužna osigurati dostupnost metode.
GLAS
Pravo na pobačaj do 12. tjedna, bez ikakvih ograničenja i otežavajućih okolnosti, pravo na pobačaj nakon 12. tjedna u slučaju opasnosti za trudnicu ili teške bolesti ili malformacije ploda, ukidanje priziva savjesti, postupak na teret HZZO-a, jednaki i ravnomjerni pristup pobačaju u svim bolnicama u Hrvatskoj. Ne bismo prihvatili Zakon bez navedenih odredbi.
HNS
HNS se protivi bilo kakvoj zabrani ili zadiranju u reproduktivna prava, zato smatramo da mora biti zajamčen informirani pristanak, produljenje roka za prekid trudnoće na 12 tjedana gestacijske dobi, uz kirurški uvođenje i medikamentoznog postupka prekida trudnoće, pravo odabira načina prekida trudnoće te zabrana instituta priziva savjesti u javnozdravstvenim ustanovama.
MOŽEMO!
Dostupan, siguran i legalan pobačaj osnovno je ljudsko pravo. Stoga nedvosmisleno odbacujemo postojeći represivni diskurs i protivimo se svakoj promjeni zakona o pobačaju koji bi umanjio reproduktivna prava smanjujući pristup sigurnom i dostupnom pobačaju, kroz legislativne promjene u vidu predviđenih razloga za pobačaj, ili kroz postavljanje psiholoških i socijalnih prepreka kao što je obavezno savjetovanje. Osigurat ćemo da kontracepcija i pobačaj budu besplatni i financirani kroz sustav obaveznog zdravstvenog osiguranja.
PAMETNO
Nužno je da u novom zakonu pobačaj bude legalan, da bude besplatan za pacijenticu, da se ne uvjetuju nikakva obavezna savjetovanja prije zahvata i da javne zdravstvene ustanove ne smiju odbiti pacijenticu koja zatraži pobačaj.
Ne bismo podržali zakon koji bi pobačaj učinio ilegalnim ili koji bi bio takav da bi taj postupak za ženu bio teško dostupan ili je stigmatizirao na bilo koji način. Također, taj postupak treba biti omogućen u okviru javno-zdravstvenih ustanova u koje se vjerske organizacije ne smiju miješati, primjerice, da žena mora ići na savjetovanje u neku organizaciju koja može biti i vjerska.
RADNIČKA FRONTA
Nećemo prihvatiti prijedlog zakona ako je rok za pobačaj manji od 14 tjedana, ako se propiše obavezno savjetovanje, ako nije propisan postupak s anestezijom, ako žene moraju plaćati pobačaj, ako ustanove kojima se odobrava obavljanje pobačaja nisu raspoređene po cijeloj Hrvatskoj i ako ne predviđa i medikamentozni pobačaj.
Koji stav zauzimate kod pitanja priziva savjesti kad se radi o pobačaju na zahtjev:
- zadržavanje priziva savjesti kao mogućnost svom medicinskom osoblju da odbije obaviti posao, postupak
- ublažavanje tog instituta da se na njega mogu pozvati samo zdravstveno osoblje u privatnim klinikama i ordinacijama, a ne i u državnim
- potpuno ukidanje priziva savjesti u zdravstvu
DEMOKRATI I HRVATSKI LABURISTI
Priziv savjesti je nakaradan oblik pristupa ženama u društvu. Time se žene obezvrjeđuju i omalovažavaju. Priziv savjeti je postao epidemija na ginekološkim odjelima. Zbog toga je pravo ženama na prekid trudnoće u nekim dijelovima Hrvatske potpuno onemogućeno. U prijedlogu Zakona koji je u proceduri u Saboru jasno smo odredili da bolnice i odjeli u javnom sustavu moraju osigurati dostupnost prekida trudnoće. U slučaju da to ne osiguraju zapriječena je kazna u iznosu od 500 tisuća kuna za bolnicu ili kliniku. U slučaju da svi liječnici ginekološkog odjela ili anesteziolozi izraze priziv savjeti, bolnica je dužna zaposliti ginekologe ili liječnike koji nemaju priziv savjesti.
GLAS
Za potpuno ukidanje priziva savjesti u zdravstvu! Prvo, liječnicima koji su izabrali specijalizaciju ginekologije i porodništva i rade u javnim bolnicama to je obaveza. I drugo, to je jedan od načina na koji se otežava pristup zahvatu prekida trudnoće. Nedavno smo imali slučaj da su se u jednoj zagrebačkoj bolnici svi liječnici “prizivali” na savjest.
HNS
HNS se zalaže za pravo svake žene na izbor, da sama donese odluku o tome hoće li roditi ili ne, te se protivimo svakom obliku pritiska na autonomno odlučivanje pojedinca. Pravo žene na izbor je dio lepeze mukotrpno stečenih standarda temeljnih ljudskih prava koja se u 21. stoljeću ne smiju dovoditi u pitanje, nego se sve progresivne snage u društvu trebaju angažirati i dati svoj doprinos osmišljavanju načina da se ta lepeza dodatno proširi, ne dovodeći u pitanje neka druga, već stečena prava građanki i građana. Institutu priziva savjesti, po našem mišljenju, nema mjesta u javnozdravstvenim ustanovama.
MOŽEMO!
Protivimo se institutu priziva savjesti, odnosno zakonskoj mogućnosti da se on koristi naknadno, umjesto prije izbora profesija koje su osnovne u brizi za žensko i LGBTIQ+ zdravlje i u pružanju ravnopravne i kvalitetne zdravstvene usluge. Provest ćemo kvalitetnu i primjerenu zdravstvenu skrb kako bismo osigurali stvarnu rodnu i spolnu ravnopravnost u Hrvatskoj.
PAMETNO
Uvažavamo pravo na priziv savjesti. Međutim, ovakva praksa kakva danas postoji u Hrvatskoj je neprihvatljiva. Zakon treba biti takav da postoji odgovornost svake zdravstvene ustanove da za svaku pacijenticu koja to traži, osigura prekid trudnoće. Ravnatelj ustanove je dužnan to organizirati, imajući u vidu kakav je stav njegovih zaposlenika o toj temi. Dakle, odgovornost treba postojati na zdravstvenoj ustanovi koja je dužna primiti svaku pacijenticu i napraviti navedeni zahvat, a ne da su pacijentice dužne tražiti zdravstvenu ustanovu koja će im biti voljna taj zahvat napraviti.
RADNIČKA FRONTA
I ovaj veliki problem dostupnosti zdravstvene zaštite pratimo godinama. Mi smo za potpuno ukidanje prava na prigovor savjesti u javnom zdravstvu. Smatramo da javno zdravstvo ne smije uskratiti zdravstvenu skrb po ni jednoj osnovi, pa tako ni ostvarivanje prava na pobačaj.
U idućem nastavku čitajte što su političari odgovorili na pitanja unapređenja zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, politikama koje bi provodili za povećanje nataliteta te koje bi to politike i mjere bile za smanjenje nasilja prema ženama i nasilja u obitelji