U ovoj pandemji uhvatio me strah od svih bolesti, pa tako i od spolnih, pa vas molim za savjet, na koji način bi se tog straha mogla osloboditi. Kako mogu biti sigurna da osoba s kojom želim stupiti u seksualni odnos, a znam da je nedavno izašla iz intimne veze, nije slučajno inficirana nekom spolnom bolesti ili oboljela. Što mi savjetujete, kako bi to mogla provjeriti?
Potpuno pravilno razmišljate kada postavljate pitanje o spolno prenosivim bolestima. Nažalost, malo je spolnih bolesti koje pokazuju vidljive simptome. Zato je najbolje otići liječniku i tražiti uputnicu za testiranje. To vrijedi za oba partnera kada prvi puta stupaju u intimni odnos. Najbolje je da to učine u isto vrijeme. Ako se ne možete suzdrzati, mogu savjeto vati da pravilno koristite kondom od početka do kraja spolnog odnosa. Ne bih preporucila niti oralni seks dok oboje ne dobijete negativan nalaz. Nakon toga, ako su vam nalazi negativni i istovremeno ste zaštićeni od neželjene trudnoce, te u svoj odnos ne uključujete druge netestirane partnere, sigurnost da se nećete inficirati nekom od spolnih bolesti je vrlo visoka. O svemu tome možete porazgovarati i s vašim liječnikom, a do tada je kondom najbolja zaštita od spolno prenosivih infekcija.
Dubravka Gladoić Håkansson, klinička je seksologinja koja živi i radi u švedskom gradu Malmöu. Vodi ambulantu za seksualnu terapiju i kognitivno-bihevioralnu terapiju te putem web stranice “Sexologdialog” pruža usluge online seksualnog savjetovanja. Seksologinja s više od 20 godina profesionalnog rada i prakse u područjima znanosti ljudske seksualnosti i svaki petak čitateljima Reci.hr odgovara na pitanja, koja možete poslati na mail: [email protected].