„Fiziološki gledano, žena kad je trudna može doživjeti još veći seksualni užitak. Međica je prokrvljenija, a vulva osjetljivija na podražaje. Doba trudnoće ženi je idealno vrijeme za istraživanje svoje seksualnosti. To je ono što mi želimo osvijestiti kod trudnica, jer se one najčešće tome ne posvete. U trudnoći im pažnju zaokuplja toliko toga što im se čini puno važnijim nego da misle kako da te hormone ljubavi, kojima su preplavljene, koriste i za svoje seksualne užitke“, objašnjavaju Jasmina Brković i Jela Ravnjak, doule i porođajne edukatorice koje unazad četiri godine na websiteu ‘Lele’ objavljuju blogove o svim čarima trudnoće, porođaju i postporođajnom razdoblju.
Otišle su Lele, kako pod imenom staroslavenske božice matrijarhata i zaštitnice žena dvije doule i brendiraju svoj poduzetnički kolektiv – i korak dalje. Upravo su pokrenule podcast u kojem su odlučile otvarati teme što se tiču ženskog seksualnog zadovoljstva. O tome se, kažu, priča i piše jako malo i premalo. Smatraju da s njih valja maknuti nepotrebni sram i razne tabue, predrasude, pa i neznanja. Jer tada se otvara prostor za postavljanje pitanja, mogu se iskristalizirati i problemi čije je osvješćivanje i rješavanje važno trudnicama, važno za pripremu poroda, a posebice bitno ženama nakon poroda. To je bio i naš povod za razgovor s dvije porođajne edukatorice, koje su, među ostalim, odlučile žene poticati na promišljanje i otkrivanje važnosti seksualne strane njihovih bića. Otkrile su nam što ih je sve potaknulo otvarati teme o seksu te da li njihove klijentice, trudnice s kojima rade pripreme za porod i postporođajno doba, uopće o tim temama razgovaraju, postavljaju li pitanja, iznose probleme…
Ako govorimo o javnom prostoru, ne možemo reći da temu seksa u trudnoći mediji izbjegavaju. Istina je da se njom bave kroz upozorenjima tipa kada je seks u trudnoći najmanje opasan i koje su poze prihvatljive. Na koji način vi progovarate o seksu u trudnoći?
Jasmina: Trudnoća je prekrasan put razvoja seksualnosti i to govorim i iz vlastitog iskustva, svog osobnog razvoja i osvješćivanja seksualnosti upravo u tom razdoblju svog života. Vjerujem da žene osjećaju kako im libido raste zajedno s trbuhom i uživaju u svojim seksualnim nagonima. Problem je što tome ne posvećuju pažnju jer su preokupiranje mnogim drugim stvarima koje nosi trudnoća. Ali i zato jer je u društvu u tim temama prisutan sram, ali i zato što se žene u našem društvu ne vole posvetiti sebi na način da osluškuju svoje tijelo, da ga upoznaju, da mu se s povjerenjem prepuste, da ga istražuju… Mi o seksualnosti govorimo kao što govorimo o tijelu žene koja prolazi put trudnoće i tijelu koje će iznijeti porod, jer je to neodvojivo jedno od drugog. Želimo ženama poručiti da je njihovo tijelo njihov unutarnji kompas kojemu trebaju vjerovati i po njemu se orijentirati. Posebice u onom postporođajnom dobu.
Jela: Kao što se porod događa u tijelu, a ne u glavi, pa trudnicama i parovima na tečajevima i radionicama znamo često reći da njihovo dijete neće poroditi liječnik, što se uobičajeno zna reći kad se krene na porod, nego da će one roditi svoje dijete, tako valja osvještavati žensku seksualnost. Ona dolazi iznutra, iz našeg tijela, i ako ga ne poznajemo i ne osluškujemo nećemo ni težiti užitku, niti ga u potpunosti upoznati.
U jednom od prvih podcasta na temu ženske seksualnosti iskreno ste progovorile o tome kako ste ono najvažnije o ženskoj seksualnosti otkrile tek u tridesetima. Mnoge žene su tek u odrasloj ili već zreloj životnoj dobi otkrile izgled klitorisa, ali će teško to javno priznati…
Jela: Zato smo odlučile imati naše, kako smo ih nazvali, sočne razgovore o ženstvenosti, povezati ih s događanjima koja su u našim životima najvažnija, kao što je porod, govoriti o radostima života. Zar nije žalosno da mi u svojim tridesetima, zato što se o tim temama šuti, zato što seksualna edukacija ne postoji, otkrivamo kako uistinu anatomski izgleda klitoris. Otkrivamo kako on postiže erekciju kao što postiže i penis. Kako je sve to povezano i važno spoznati da su emocije koje doživljava trudnica tijekom trudnoće povezane s njezinim seksualnim emocijama i iskustvima, njezinim doživljajima koje je imala i za prvog seksa. To je poput šume, mreže korijenja stabala koji međusobno komuniciraju i razmjenjuju hranu i vodu, jer jedno ovisi o drugom. Mi imamo potrebu na to ukazati i našim klijenticama, trudnicama koje se pripremaju iznijeti porod, jer će on biti dobar što bolje upoznaju sebe i svoje tijelo. Ne želimo nikome ništa nametati i zato govorimo najviše o našim osobnim spoznajama, o našim iskustvima.
Jasmina: Tek kada sam na jednoj seksualnoj edukaciji koju sam pohađala prije par godina imala prilike vidjeti puni raspon ženskog erektilnog tkiva, koji poput podatne spužve obujmi vaginu i prostire duž cijelog međunožja, vulve i međice bila sam pozitivno šokirana tom spoznajom seksualne moći koja je dana ženskom tijelu. Danas sve više žena zna kako uistinu izgleda klitoris, da to nije mali gumbić na vrhu malih usana, nego jedan ozbiljan i velik seksualni organ čija je funkcija samo užitak. Unatoč tome još uvijek je velik broj žena koje to neće koristiti za svoje zadovoljstvo, a još manje da će osvijestiti kako je trudnoća idealno vrijeme da radi na osvješćivanju vlastite seksualnosti.
Postavljaju li vam žene same pitanja kada su u dilemi ili imaju nekih problema u seksualnom životu, a povezanih s trudnoćom ili porodom?
Jasmina: Znaju nas pitati za savjet ili podijeliti dvojbe i to nakon poroda kad osjete probleme u odnosu zbog reza na međici. Nakon poroda je potrebno brinuti o međici i mi o tome govorimo, upućujemo ih na tretmane, kako da to rade, bez obzira je li međica pri porodu spontano puknula ili je rađena epiziotomija, zahvat rezanja što se u našim bolnicama još uvijek radi rutinski pri porodima. Najviše ih savjetujem iz svog iskustva i upućujem na literaturu koju i sami koristimo da bi se stalno educirale. Nama je bitno da osvijeste kako o tome valja razgovarati, ako osjete da imaju problem da bez srama trebaju potražiti savjet i pomoć. Prvi seks nakon poroda uistinu bude kao prvi seks. Jer mnogo toga nakon poroda nije isto. Mi nismo iste osobe, jer samo rađanje redefinira naš dotadašnji identitet i to u svakom pogledu. I da, sasvim je normalno i poželjno nakon poroda otkrivati sebe kao novu osobu i u seksualnom pogledu.
Jela: Mislim da bi imale i puno pitanja i kao trudnice, ali toliko je toga za saznati tijekom trudnoće da ne razmišljaju o ovoj, seksualnoj strani svog života. Mnogo nam se žena javlja i prije nego ostanu trudne, što nam govori kako se za taj događaj hoće što bolje pripremiti. Sve je više žena koje teže porod iznijeti bez medicinskih intervencija, ako naravno, nisu nužne. I zato se puno pitanja odnosi na to što je inducirani porod, što je drip, što epiduralna, koja je uloga liječnika, koja babice, koja doule… Imam osjećaj da seksualnost i žensko zadovoljstvo u glavi odvajaju od stanja trudnoće i poroda. Kao da se to ne događa u istom tijelu. Nama je želja baš to osvijestiti, kako imamo jedno tijelo sposobno i za jedno i za drugo i za treće i kako je to sve skupa neodvojivo, povezano na svim razinama, hormonski, emotivno, fizički…
Vi ste osobe od najvećeg povjerenja ne samo ženama, nego i parovima. Koliko s njima možete razgovarati kako je kvaliteta seksualnog života povezana s trudnoćom, s porodom, pa u konačnici i s roditeljstvom?
Jela: Većinom žene nisu otvorene za razgovor o tome, jer je u društvu u kojem mi živimo tu prisutno puno krivnje i srama. Primjerice, kad kažem ženama da si same mogu napraviti vaginalni pregled, da mogu napipati svoj cerviks već po njihovoj reakciji vidim hoće li to učiniti ili neće. Zanimljive su reakcije njihovih muževa koji se na takvu ideju šokiraju i kažu: „Pa nećeš valjda!“. A što nećeš valjda? Staviti prste u svoju vaginu. Zašto je u redu da to radi doktor, a nije u redu da žena sama popipa svoje organe. Upravo to im mi kroz tečajeve i radionice dajemo – mogućnost izbora. Nikoga ni na što ne navodimo. Dobar porod ovisi o puno faktora i mi ne možemo reći da će netko tko je seksualno dobro realiziran roditi lakše od nekoga tko to nije. Niti ćemo ikome tako nešto docirati. Mi samo smatramo da je upravo trudnoća prekrasan put razvoja seksualnosti.
Jasmina: Ali mislimo da vrijedi osvješćivati. Vrijedi pričati, jer ono što žene najčešće ne shvaćaju je da njihova menstruacija, njihov prvi seksualni odnos kao i odnos prema seksualnosti donose sa sobom u porod. Sva se ta iskustva nose sa sobom u porod i često ona budu porodu velika kočnica. Društveni je utjecaj jak i od malena nas se uči da budemo poslušne djevojčice i da je na nama da ljudima ugađamo. Da kao žene imamo zadane rodne uloge, a kada postanemo žrtve netko će drugi riješiti te probleme. Zato žene i dolaze u rodilište da ih tamo netko porodi. Što je potpuno krivo! Ona je ta koja će rađati i roditi svoje dijete. Zato radimo i na promjeni terminologije. Nema pitanja koji te doktor porodio. Nije niti jedan. Ti si ta koja je rodila svoje dijete.
Koje konkretne teme otvarate kad govorite o ženskoj seksualnosti i njezinoj uskoj povezanosti s trudnoćom i rađanjem?
Jela: Teme nam dolaze kroz upite žena, kroz njihova konkretna pitanja, a najčešće to bude urez na međici, šav viška, nepostojeći seksualni život nakon tih trauma ili neke konkretne fizičke tegobe o kojima valja razgovarati kako bi se i počele rješavati. S druge strane otvaramo teme koje nam nameće i naše društvo, a mi kroz razgovor pokušavamo naći odgovore na pitanja i načine kako se postaviti da bi nam bilo bolje. Primjerice, najnoviji nam je podcast o tome kako sve djevojčice požele biti dječaci. Razgovaramo o fenomenu koji nema veze s trans osobama, nego s društvenim očekivanjima od žene, a što djevojčice rano osvijeste i barem jednom u životu požele da su se rodile kao dječaci. A s druge strane nam je priroda dala tijelo koje samo trebamo upoznati i s njim se povezati i na našem životnom putu nema savršenijeg. Isto tako razgovaramo o tome zašto se seks uvijek povezuje sa sramom kada u tome nema ničeg sramotnog.
Jasmina: Kao porođajne edukatorice i doule koje žene prate na njihovom putu trudnoće i poroda ponavljamo kako se ono ne događa u glavi nego u tijelu. Važno je da žena obitava u svom tijelu i tada zna što se sve na tom putu rađanja događa. Posebice u njezinoj zdjelici. A sve je to, kao što smo već rekli, neodvojivo od seksualnih iskustava. Ni ona se ne događaju u glavi nego u tijelu, koje ih pamti. Kroz teme koje otvaramo blogovima i sada na podcastu želimo pomoći ženama da podignu tu razinu ženske seksualnosti, vlastite seksualnosti. Da ona bude normalna ali i uzvišena. Kao što mušku erekciju gledamo i normalnom i uzvišenom, nema razloga da tako ne gledamo na žensku erekciju. Kao što nema nikakvog razloga da otvaranje ženske vagine pri porodu bude tretirano kao nešto bolno i traumatično.
Tko su Lele?
Prije četiri godine Jasmina i Jela su pokrenule vlastiti biznis i nastupaju pod imenom Lele, a kroz proteklo razdoblje bile su potpora u trudnoći i porodima za više od sto žena. Velika većina poroda događala se kod kuće. Znanja i iskustva pretočile su i u online trudnički tečaj. Emotivno putovanje, transformacija i osobni rast kroz koje žene prolaze kada postaju majke inspiracija su im i za otvaranje tema o ženskoj seksualnosti i njezinoj važnosti za trudnoću, porod, seksualni život, ali i roditeljstvo.
Jasmina Brković diplomirala je komparativnu književnost i informacijske znanosti, nakon čega se okušala u kulturi kao kustosica, radila i u IT sektoru, okušala se u marketinškim projektima, da bi joj se cijeli svijet promijenio kad je zatrudnjela s prvom kćeri. I ranije otvorena za tzv. ženska pitanja, ali i u konfliktu s vlastitom ženstvenošću, preokret se dogodio kad je naišla sam na knjigu Ine May Gaskin koja je mnogim ženama bila prekretnica u istraživanju trudnoće i poroda. Shvatila je da taj pristup prema kojem žene trebaju vjerovati vlastitom tijelu da će ne samo iznijeti trudnoću, nego i porod bez medicinskih intervencija, osjeća duboko u sebi i ranije. Prolazi edukaciju DONA International za porođajnu doulu, edukaciju Newborn Mothers za postpartumsku doulu, tečaj masaže i Childbirth Educator program u sklopu Erasmus 3P+ projekta.
Jela Ravnjak upravo na edukaciji za doule DONA susreće Jasminu. I sama je ovdje došla nakon susreta s knjigom May Gaskin kada je osjetila poriv da se baš tim zanimanjem bavi. Diplomirana je ekonomistica i od prvog se dana planirala upustiti u poduzetničke vode. Kad je spoznala da je porođajna edukatorica i doula ono što želi raditi u životu Jela je prošla i Paramana obuku za porođajnu doulu te Childbirth Educator program u sklopu Erasmus 3P+ projekta. I tvrdi kako je ovo puno više od posla, jer ta posvećenost i zajedništvo koje se dogodi s trudnicama i rodiljama je za nju najbolji mogući način uživanja u ljepotama života: „Ne osjećam se kao da imam posao jer je ovo moj poziv i ljubav, a većinu dana provodim razmišljajući ili radeći za Lele projekte.“