Poput požara buknule su priče o silovanjima i seksualnom zlostavljanju na područjima najmanje tri države balkanske regije, Srbije, BiH i Hrvatske, a koju su prije tri dana potaknule glumica Milena Radulović i još nekoliko djevojaka, među njima su i maloljetnice. Optužile su i policiji prijavile za silovanje i seksualno napastovanje Miroslava Miku Aleksića, inače uglednog srpskog profesora i režisera te scenarista, vlasnika ugledne beogradske glumačke škole. Iako Milena Radulović u ispovijesti datoj Blicu prije tri dana, u kojoj iznosi detalje višegodišnjeg silovanja i seksualnog zlostavljanja od strane Aleksića, a čiju je glumačku školu pohađala, naglašava kako ovo nije usporedivo s pokretom Me Too, sve što se upravo događa događa, a što je njezina prijava i potaknula, sliči upravo na taj američki pokret koji je prije dvije godine osnažio žene, posebice glumice i javne osobe iz svijeta estrade, da otvoreno progovaraju o seksualnim zlostavljanjima koja su u životu doživjele. I da prijavljuju seksualne nasilnike!
Ovaj beogradski slučaj je, ipak, još i gori! Ovdje se radio o prijavi zbog silovanja maloljetnica.
„Mi govorimo o silovanju maloljetnica koje su godinama u kontaktu s monstruoznim manipulatorom koji nije samo izmanipulira djevojčice, svoje učenice, njihove roditelje, već cijelo društvo, svaka osoba koja je čula čuveno ime i prezime i imala pozitivno posredno ili neposredno mišljenje o ovom čovjeku je njegova žrtva koliko i mi – rekla je Milena Radulović dodajući kako se ovdje radi o sustavu silovanja maloljetnica, koji je Aleksić neometan od bilo koga u društvu uspio stvoriti kroz protekla desetljeća.
Reakcija na ovu bombu, koja je s činom prijave silovanja i novih javnih ispovijesti poput ispovijesti Ive Ilinčić, još jedne beogradske glumice koja je pohađala glumačku školu Miroslava Aleksića, u medijima i na društvenim mrežama po svemu nalikuje na pokret #MeToo, koji je doveo do pada niza moćnih muškaraca u filmskoj, ali i drugim moćnim industrijama zabave i umjetnosti te politici kad se razotkrivao i Donald Trump kao seksualni zlostavljač. Podsjetimo, #MeToo je počeo nakon optužbi u listopadu 2018. godine da je holivudski moćnik Harvey Weinstein desetljećima spolno zlostavljao žene. Detroniziranje zlostavljača nije lako, i kao i u slučaju optužbi protiv Aleksića, dio javnosti se digao u napadu na žrtve koje su progovorile, najviše ih optužujući što su godinama šutjele, pa po toj analogiji nisu trebale progovoriti nikada. Pokret nastaje u trenutku kad javno putem medija i društvenih mreža svoja iskustva seksualnog zlostavljanja i uznemiravanja počinju razotkrivati brojne poznate žene.
Nakon prijava silovanja od strane glumice Radulović zapalile su se društvene mreže, što je bilo i za očekivati, jer takvih optužbi za silovanje maloljetnica od strane jedne u društvu ugledne osobe kao što je bio Aleksić, a u čiju školu su svoju djecu u dobi već od pet godina mnogi roditelji željeli upisati, na ovim prostorima već dugo nije bilo. No, dogodio se i ono negativno, mnogi su u svojim komentarima glumice osudile na način da su same to tražile, i čemu sada, kad je sve prošlo o tome pričati. Kao da se javnost počela dijeliti oko osude ili pomilovanja do jučer uglednog režisera. Ni dan kasnije događa se pokret podrške glumicama i svim žrtvama Aleksića, na društvenim mrežama pokrenuta je platforma ‘Nisam tražila’, što će ovom pokretu vjerojatno biti i ime, a Facebook grupu su pokrenule bivše studentice Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, Nadine Mičić, Matea Mavrak, Ana Tikvić i Asja Krsmanović s ciljem da to bude mjesto na kojem će umjetnice i umjetnici koji su doživjeli seksualno nasilje, uznemiravanje ili silovanje tijekom školovanja moći anonimno obznaniti što im se i kada dogodilo. Svakih pet minuta osvane nova priča, mjesta i vrijeme se otkrivaju, ne i imena počinitelja, kao što i žrtve traže da budu anonimne. Vjerojatno je trenutno to jedna od najpregledanijih FB stranica u regiji. Malo tko iz glumačkog svijeta se na nju nije priključio i pokušava iz ispričanih ispovijesti nazrijeti tko bi bili počinitelji. Nema glumačke akademije u regiji koja se u ovih ni 24 sata koliko FB stranica živi, nije našla kao mjesto događanja u ispovijesti neke od bivše ili sadašnje studentice glume.
"Ako može anonimno, molim Vas. Ako ne, nemojte objavljivati. Na zadnjoj godini faxa profesor koji mi je mogao biti...
Posted by Nisam tražila on Tuesday, January 19, 2021
"Glumica sam već dugo. Mnogi su muškarci o mene "brisali ruke" početkom moje karijere: ruka oko ramena, tapšanja po...
Posted by Nisam tražila on Monday, January 18, 2021
“Na nasu akademiju je dosao novi profesor glume,. Ocito zaposlen u politickoj smjeni vise profesora. Receno nam je da ce...
Posted by Nisam tražila on Monday, January 18, 2021
Pandorina kutija koja skriva zlodjela brojnih seksualnih zlostavljača koji poput Aleksića vode dvostruke živote tek je otvorena. Nadamo se da FB neće ispuhati priče, jer se kod ovakvih pokreta podrške i to zna dogoditi.
U slučaju Aleksić za sada je epilog da je vlasnik beogradske škole glume, priveden i da mu je određen jednomjesečni pritvor. Miroslava Aleksića tužitelji za sada terete za ukupno 15 krivičnih djela. Osam za silovanje i sedam za nedozvoljene seksualne radnje. Aleksić krivnju negira, a zapriječena kazna za djela koja mu se stavljaju na teret je 15 godina zatvora.
IZ ISPOVIJESTI MILENE RADULOVIĆ:
U školu Mike Aleksića upisuju od pete ili šeste godine, a najkasnije sa 13 godina. Milena Radulović je upisana sa 11 godina, a u grupama je bilo od 25 do 30 polaznika. Odmah po prijemu Aleksić bi razgovarao s roditeljima, informirao ih o cijeni, satovima, kodeksu oblačenja i naglašavao jednu bitnu stvar: da je to prvi i posljednji put da se s njima viđa. Objašnjavao je da i najmlađi polaznici mogu da se popnu do drugog kata i sami donesu novac za školarinu.
„Grupa je imala dobre strane. Čitali smo jednu knjigu tjedno, išli u kazalište, gledali filmove, bili smo kulturna, dobra djeca. U grupi se propagirala religija, satovi su počinjali molitvom „Oče naš”, djevojčice su dolazile u suknjama, dječaci u cipelama, kosa i nokti su morali biti uredni. Ali uvijek je bilo strogo. On je bio veoma strog, a svi su govorili: Pa, dobro, on je grub, ali takav je Mika, on ima svoje metode.
Šest godina sam bila u školi Mike Aleksića kada me je silovao. Prvi put me silovao početkom novembra 2012. godine. Imala sam 17 godina, a on 61. To se nije dogodilo jednom. Ponavljalo se. Iz jednog svetog, strogog i ustrojenog, ali ipak sigurnog mjesta, preko noći prešla sam u pakao seksualnog zlostavljanja. Bila sam uvjerena da sam jedina i sama. Bio je to šok. Slom! To je za mene bila druga porodica. Zaista!“
IZ ISPOVIJESTI IVE ILINČIĆ
Nakon Radulović o seksualnom nasilju koji je proživljavala od strane Aleksića Blicu je progovorila i glumica Iva Ilinčić, koja je također podnijela prijavu policiji:
„Nisam silovana, srećom nemam takvo iskustvo, ali jesam kontinuirano seksualno uznemiravana. Šest godina sam šutjela, negirala, nikom nisam govorila, bukvalno nikom. Bilo mi je jasno da je loše. Kada se dogodilo prvi put, rekla sam sebi: ”Mika mi je kao otac, nemoguće da se ovo događa i ne događa se. A ako se događa, onda on mene čeliči, hoće da me spremi za grubi svijet redatelja, producenata. Pravdala sam to, odbijala prihvatiti. Ignorirala sam. A onda sam priznala sebi. O zlostavljanju u školi se nije pričalo, čak ni između prijateljica. Trajale su pripreme za prijemni. Izlazila sam iz Mikine kancelarije… Pogled mi se susreo s djevojkom koja je ulazila u kancelariju. Znale smo obje, i ona šta sam ja prošla i ja šta nju čeka tamo, ali nismo pričale. Ona ni danas nije spremna“, ispričala je među ostalim neka od situacija Ilinčić, čije je svjedočenje ponukalo još glumica i glumaca, poput Sare Zeljković, koja je na Instagramu otkrila detalje svojih traumatičnih iskustava, uz riječi da je to učinila kako bi ohrabrila ostale djevojke da javno progovore o školi Aleksića, koju danas srpski mediji otvoreno nazivaju školom mučenja, ne učenja te im poručila im da će njihove izjave, ukoliko to žele, ostati anonimne..