Izmijenjen je Kazneni zakon, imamo protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, osigurani su prostori za skloništa, telefonske linije za pomoć rade 24 sata sve dane u tjednu, provodi se javna kampanja… Postoji politička volja za suzbijanje i borbu protiv nasilja nad ženama. Sve je to izgovorio premijer Andrej Plenković na Konferenciji “Integrirani pristup zaštiti od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”, koju je organiziralo Ministarstvo rada na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Dok su se premijer i ministri hvalili što je sve država postigla proteklih godina u zaštiti žena od nasilja, europarlamentarac Predrag Fred Matić, koji je kroz EU parlament uspješno “progurao” Rezoluciju o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, podsjetio je u svom priopćenju na ono što država još nije učinila.
“Situacija u Hrvatskoj je alarmantna. Nedostaje sustavnih mehanizama za prikupljanje podataka o nasilju, no podaci iz posljednje velike ankete Agencije Europske unije za temeljna prava iz 2014. pokazuju da je nakon navršene 15. godine života jedna od pet žena u Hrvatskoj doživjela tjelesno i/ili seksualno nasilje, a 31 posto žena doživjelo je tjelesno, seksualno ili psihološko nasilje. Također, 29 posto žena u Hrvatskoj ima prijateljicu koja je žrtva nasilja, a u razdoblju 2000. – 2010. prijavljeno je 6 625 slučajeva seksualnog nasilja, između 461 i 761 slučaja godišnje. Takvi podaci još su strašniji kada znamo da u Hrvatskoj ne postoji nacionalni plan za ravnopravnost spolova koji bi doprinio borbi protiv nasilja nad ženama te da se ključni dokument, Istanbulska konvencija, ne provodi”, objavio je Matić.
Nemamo nacionalni plan za ravnopravnost spolova
Podsjeća da su Istanbulska konvencija i Nacionalni plan za ravnopravnost spolova ključni za spas života žena i djevojčica, a za njihovu provedbu presudna je politička volja.
“Ne mogu sakriti razočaranje činjenicom da je posljednje izvješće o provedbi nacionalne politike za ravnopravnost spolova raspravljeno davne 2016. godine”, kaže Matić i podsjeća kako je prije nekoliko dana EU parlament donio povijesnu odluku kojom je rodno uvjetovano nasilje uvrstio u članak 83. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i time ga definirao kao osobito težak kriminalitet, zajedno s terorizmom, trgovinom ljudima, drogom, oružjem…, pranjem novca, organiziranim kriminalom i tako dalje. Stoga je prozvao premijera Andreja Plenkovića i Helenu Štimac Radin, ravnateljicu Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH da, dok EU donosi takve rezolucije, hrvatske žene i djevojčice te LGBTIQ osobe nemaju osnovni strateški dokument za postizanje rodne ravnopravnosti.
Sve više silovanja, a kazne počiniteljima se umanjuju
Forum žena SDP-a podsjetio je kako se umanjuju kazne počiniteljima kojima se pronalaze olakotne okolnosti. Najnoviji je primjer slučaj silovanja osmogodišnje djevojčice čiji je očuh dobio olakotnu okolnost jer ima status branitelja. Od početka godine do 31. kolovoza MUP je evidentirao 5522 počinitelja prekršaja nasilja u obitelji i 1153 žrtve kaznenih djela obiteljskog nasilja, a porastao je i broj silovanja, navodi Forum žena SDP-a.
Prosvjed protiv Poliklinike za zaštitu djece
Istodobno sa održavanjem Vladine konferencije u zagrebačkom Westinu aktivistkinje su prosvjedovale zbog koncepta “otuđenja od roditelja” koji je “kvaziznanstveni pristup koji provodi Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba”.
“Ovdje smo danas zato što želimo upozoriti na vid sustavnog institucionalnog nasilja nad ženama, otuđenje od roditelja, odnosno “parental alienation”, koji je u Hrvatskoj u zadnje vrijeme dosta prokazan kroz seriju tekstova Jelene Jindre za H-alter, gdje je prokazano da se radi o jednom sustavnom mehanizmu koji je, ne samo u Hrvatskoj nego i globalno, prepoznat da se koristi kao mehanizam ušutkavanja žrtava obiteljskog nasilja, žena i djece”, kazala je za HTV Lana Bobić, feministička teologinja i aktivistkinja Platforme za reproduktivnu pravdu.