Već dva tjedna 40 članova romske obitelji od kojih je 20-tero djece živi na nogometnom igralištu u naselju Kras kod Novog Vinodolskog bez vode, hrane i ikakvih osnovnih životnih potrepština, a otkako su 24. lipnja deložirani iz kuće koja je odmah i srušena. U toj su kući, inača vlasništvu Komunalnog društva Novog Vinodolskog živjeli 50 godina. Rušenje kuće ekspresno je napravljeno tako da mnogi iz svog dotadašnjeg doma nisu uspjeli ništa ponijeti, pa ni osobne dokumente. Gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković tom je prilikom izjavio kako je romska obitelj ionako tu živjela u nehumanim uvjetima, da grad njihov problem ne može riješiti, nego da se to očekuje od države. Proteklih 15 dana romska obitelj je bez ikakvog krova nad glavom, žive u stravičnim i neizdrživim uvjetima na obližnjem nogometnom igralištu, a već je jedna osoba je odvedena u bolnicu zbog visokih vrućina, dvije osobe su onkološki bolesnici i tim ljudima nisko u Novom Vinodolskom nije pružio ni osnovnu ljudsku pomoć ili podršku.
Danas je 29 organizacija civilnog društva uputilo zahtjev za hitnim rješavanjem privremenog socijalnog stanovanja romske obitelji, a zahtjev je upućen gradonačelniku Tomislavu Cvitkoviću i županu Primorsko-goranske županije Zlatku Komadini čije prenosimo:
„Djeca su bila prisutna prilikom deložacije i sve obitelji su pod velikim stresom, a neki su doživjeli ozbiljnu traumu ovakvim načinom rješavanja njihovog socijalnog stanovanja nakon što 50 godina žive, obrazuju se i rade u Novom Vinodloskom i na području Primorsko-goranske županije.
U kriznim situacijama, kada obitelj s maloljetnom djecom ostane bez svog doma i nije u mogućnosti sama osigurati smještaj, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave dužni su osigurati im smještaj u socijalnom stanu ili na drugi način, kako bi se spriječilo odvajanje djece od odraslih članova obitelji.
Organizacije civilnog društva u Republici Hrvatskoj različite po svojem djelovanju, no ujedinjene u solidarnosti sa svim siromašnima, socijalno isključenima, diskriminiranima i svima kojima se krše osnovna ljudska prava – ističu zajedničke zahtjeve prema institucijama vlasti čije se ispunjenje traži u najkraćem mogućem roku:
- Hitno osigurati odgovarajući privremeni smještaj za 40 pripadnika romske nacionalne manjine u Novom Vinodloskom
- Osigurati hitno donošenje smjernica i protokola za rješavanje kriznih situacija kada obitelj s maloljetnom djecom ostanu bez svog doma i nisu u mogućnosti same osigurati smještaj
- Hitno objaviti cjelovite podatke o slobodnim smještajnim stambenim kapacitetima na području Primorsko-goranske županije u vlasništvu županije, a koji se mogu koristiti za socijalno stanovanje.
Saborski zastupniK Veljko Kajtazi povodom ovog događaja je izjavio: “Romi iz Novog Vinodolskog izbačeni su na ulicu bez da im je osiguran alternativni smještaj iako su tu 50 godina. Razočaran sam jer u pedeset godina Grad, ali ni lokalni Centar za socijalnu skrb nije pronašao adekvatno rješenje za ove obitelji te su s djecom izbačene na ulicu.”
Zahtjev potpisuju: Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”, Incijativa mladih za ljudska prava, Projekt građanskih prava Sisak, Udruga B.a.B.e., ODRAZ – Održivi razvoj zajednice, Zaklada Slagalica, Centar za mirovne studije, Kuća ljudskih prava, Inkluzivna kuća Zvono, Informativni pravni centar, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Ambidekster klub, Udruga za unaprijeđenje kvalitete življenja LET, DOCUMENTA – Centar za suočavanje s prošlošću, Forum za slobodu odgoja, Udruga žena Vukovar, Volonterski centar Zagreb, Ženska udruga IZVOR Tenja, Agencija lokalne demokracije Sisak, SOLIDARNA – Zaklada za ljudska prava i solidarnost, Udruga Iskorak, Skribonauti – udruga za promicanje književnosti i culture, DKolektiv – organizacija za društveni razvoj, Centar za građanske inicijative Poreč, kolekTIRV │Za prava trans, interspolnih i rodno varijantnih osoba, Rehabilitacijski centar za stres i traumu, Centar za kulturne djelatnosti, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek i RODA – roditelji u akciji.