Popodne 24. lipnja 2021. godine bit će zapisano u povijest ljudskih prava! Europski je parlament sa 378 glasova usvojio Rezoluciju o stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u Europskoj uniji! Hrvatski zastupnik Predrag Fred Matić, izvjestitelj EU parlamenta i čovjek koji je Rezoluciju sa suradnicima dvije godine stvarao i gurao je kroz politički labirint, uzviknuo je nakon glasanja: “Presretni smo i preponosni. Stvari u Europskoj uniji od danas više neće biti iste, ovo je povijesni trenutak za Europu i za Hrvatsku. Onima koji se u ovome ne pronalaze možemo samo otpjevati ‘neka pati koga smeta’. Pobijedila je politika slobodnog svijeta i slobodnog izbora, sad moramo poraditi na tome da bude što više edukacije, prevencije i kontracepcije, a tada će biti i manje pobačaja”, u slavljeničkom je raspoloženju Matić za naš portal sažeo prve dojmove nakon objave rezultata glasanja u Parlamentu.
Dodao je kako hrvatska javnost treba znati da su HDZ-ovi zastupnici u Parlamentu bili protiv Rezolucije, no zato su ujutro podržali alternativni dokument ECR-a (EU konzervativci i reformisti) kojim su se željela još oslabiti ionako načeta prava žena na reproduktivno zdravlje. No, ta Rezolucija nije prošla. Ali, zato je za Matićevu rezoluciju glasalo i tridesetak članova EPP-a (Europska pučka stranka – Kršćanski demokrati), političke grupacije u kojoj su i eurozastupnici HDZ-a.
“Konačno imamo jasan stav – svatko u EU mora imati pristup kontracepciji, medicinski potpomognutoj oplodnji i pobačaju! To je Europa 21. stoljeća koja ne može dozvoliti da se ženama i manjinama sustavno ograničavaju ljudska prava i da ih se tretira kao građane i građanke drugog reda. Žao mi je što su se kolegice i kolege iz redova HDZ-a u Europskom parlamentu ponovno, po tko zna koji put, svrstali na krivu stranu povijesti, i uistinu žalosti da oni Hrvatsku guraju na krajnju desnicu, to je poraz za sve njih. Ali me raduje da je u njihovoj političkoj grupaciji ipak bilo dovoljno političke mudrosti i volje da se zaštite ljudska prava. Europski parlament je pokazao da se neće zastrašiti i da snažno stoji uz žene diljem Europe”, stoji u Matićevom priopćenju poslanom nakon objave rezultata glasanja.
Njegova Rezolucija prva je iz područja seksualnih i reproduktivnih prava u posljednjih deset godina, a stiže upravo u vrijeme kad se Europom širi val neokonzervativizma koji vuče ženska i ljudska prava unazad. Ženama u Poljskoj pobačaj je dopušten samo u slučaju silovanja, incesta i ako je ugrožen život majke. Na Malti je zabranjen u svim slučajevima. U Mađarskoj se vlast okomila na LGBTQI zajednicu. Slovaci su unaprijed donijeli rezoluciju kojom odbacuju Matićevu rezoluciju. Ultrakonzervativne snage i milijuni njihovih dolara po srednjoj i istočnoj Europi financiraju vraćanje u neka prošla stoljeća.
“Ponosan sam što je moja rezolucija prošla i zahvaljujem se svim kolegicama i kolegama koji su je podržali! Ovo označava novu eru u Europskoj uniji i prvi pravi otpor nazadnjačkoj agendi koja godinama gazi ženska prava. Većina zastupnika i zastupnica jasno je poručila državama članicama da osiguraju pristup sigurnom i legalnom pobačaju i nizu drugih usluga iz područja seksualnog i reproduktivnog zdravlja,“ poručuje Matić.
Izglasavanje Rezolucije izazvalo je oduševljenje brojnih hrvatskih aktivistkinja i progresivnih političara.
“Usprkos&unatoč svima onima u Hrvatskoj koji bi ograničavali prava žena, većina europarlamentarki i europarlamentaraca odlučila je da su seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena neupitna vrijednost”, kazala je Rada Borić iz Nove ljevice, dugogodišnja borkinja za ženska prava.
Daniela Drandić iz udruge Roda je odmah nakon objave rezultata poručila: “Čestitke ženama Europe na ovom povijesnom trenutku!” Čestitkama su se pridružile Lana Bobić iz Platforme za reproduktivnu pravdu, Marinella Matejčić i Iva Davorija iz udruge PaRiter, Nataša Bijelić iz CESI-a i mnogi drugi potpisnici i otvorenog pisma kojega su kao udruge za borbu za ljudska prava uputili EU zastupnicima apelirajući za izglasavanje ove povijesne Rezolucije.
Što Rezolucija donosi?
- Naglašava važnost seksualne edukacije prilagođene dobi i poziva na njeno uvođenje u osnovne i srednje škole
- Apelira na države članice da dekriminaliziraju pobačaj i uklone prepreke legalnom pobačaju
- Ističe da priziv savjesti dovodi do uskraćivanja zdravstvene skrbi temeljem osobnih uvjerenja čemu nije mjesto u zdravstvenom sustavu
- Poziva države članice da osiguraju dostupnu kontracepciju i savjetovanje o planiranju obitelji
- Poziva države članice i Europsku komisiju da na razini EU-a kupuju i cjepiva protiv HPV-a te da osiguraju da svaka osoba u Europi ima pristup tom cjepivu
- Apelira na države članice da ukinu takozvani “porez na njegu i tampone” te da PDV na te proizvode bude 0 posto
- Poziva države članice da osiguraju da sve osobe reproduktivne dobi imaju pristup liječenju neplodnosti bez obzira na njihov socioekonomski status, bračno stanje, rodni identitet ili seksualnu orijentaciju
- Poziva da se smjesta ukinu štetne prakse kao što su genitalno sakaćenje, prisilni i dječji brakovi koji su kršenje ljudskih prava i često djevojke izlažu nasilju i zlostavljanju