“Želimo ukazati na činjenicu da je nužno uključiti sveobuhvatno seksualno obrazovanje u odgojno obrazovni sustav ako uistinu želimo ozbiljno pristupiti prevenciji seksualnog i rodno utemeljenog nasilja. Očekujemo da će se u Saboru i na ovoj tematskoj sjednici sazvanoj na temu prevencije seksualnog nasilja ne samo razgovarati, nego donijeti odluke u kojem smjeru će se krenuti provoditi i prvi koraci za uvođenja uvođenja seksualnog obrazovanja u škole kao obveznog nastavnog predmeta. Štoviše, tu je obvezu Hrvatska preuzela ratifikacijom Konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nas ženama i nasilja u obitelji prije više od dvije godine, ali nije ništa napravila na implementaciji, pa je ovaj trenutak, ako se uistinu ozbiljno razgovara o preveniranju seksualnog nasilja i zaštiti od njega naše djece i mladih, vrijeme da se krene u tom smjeru”, naglasila je Renata Ivanović, glavna urednica Reci.hr na jutrošnjoj konferenciji za novinare koju je organizirala Inicijativa peticije za uvođenje seskualnog obrazovanja u škole kako bi prije početka tematske sjednice triju saborskih odbora sazvane na temu “Što institucije mogu učiniti da bi spriječile spolno zlostavljanje” upozorila da pitanje uvođenja seksualnog obrazovanja u škole nije predviđeno. Inicijativa koja je pokrenula peticiju za uvođenje seksualnog obrazovanja u škole, a koje je tijekom protekla dva tjedna potpisalo gotovo 13 tisuća građana, prethodno je svim saborskim zastupnicima i članovima triju odbora za obrazovanje, za ravnopravnost spolova te za informiranje i medije, uputila pismo u kojem im ukazuje na činjenicu da je uvođenje seksualnog obrazovanja tema koja ne smije biti zaobiđena ako se uistinu želi raditi na prevenciji seksualnog nasilja.
“Seksualnost je sastavni dio ljudskog života i djeca i mladi mladi imaju pravo dobiti pouzdane, znanstveno utemeljene i sveobuhvatne informacije o tome. U Hrvatskoj ih ne dobivaju unatoč tome što sva istraživanja pokazuju da edukacija iz područja ljudske seksualnosti rezultira time da mladi bolje štite svoje seksualno zdravlje, ponašaju se odgovornije, kasnije stupaju u seksualne odnose senzibilizirani su za pitanja rodne ravnopravnostii svoje veze grade na međusobnom poštovanju. Edukacija o seksualnosti u školama danas je neophodna jer djeca i mladi u većini slučajeva dobivaju informacije iz često nepouzdanih izvora, od vršnjaka, Interneta, društvenih medija…, koji mogu prenijeti iskrivljenu sliku seksualnosti. U javnom prostoru se često čuju glasovi koji seksualnost poistovjećuju sa seksom. Poprilično je perverzno seksualnost svoditi na mehanički čin seksa jer je ona puno više od toga. Seksualnost je prirodan dio ljudskog iskustva i umjesto da je tabuiziramo i prikazujemo kao grijeh, trebamo o njoj otvoreno razgovarati”, naglasila je Lana Bobić, ispred Platforme za reproduktivnu pravdu koja je jedna od članica Inicijative.
Konferenciji za novinare su se pridružili podrškom i saborski zastupnici Rada Borić, Vili Matula i Marijana Puljak, koji su najavii da će kao članovi navedenih saborskih odbora, a temeljem Pisma kojega su dobili od Inicijative inzistirati na otvaranju teme uvođenja seksualnog obrazovanja u škole i inicirati da sljedeća tematska sjednica na temu prevencije seksualnog nasilja svakako bude uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole kao obveznog nastavnog predmeta.
“Na tematskoj sjednici kojoj je intencija uspostava prevencije seksualnog nasilja, uvođenje seksualnog obrazovanja u škole mora biti tema i mi ćemo je sigurno otvoriti. U tom smjeru ćemo tražiti sazivanje tematske sjednice na temu uvođenja seksualnog obrazovanja u škole, jer ova tema prevencije nasilja ne smije ni završiti jednom, današnjom, tematskom sjednicom. Ovom prilikom želim još jednom podsjetiti na činjenicu da se Hrvatska ratifikacijom Istanbulske konvencije ovezala na implementaciju i članka 14. Konvencije koji se odnosi na prevenciju nasilja i to kroz uključivanje u redovni nastavni plan i program i na svim razinama obrazovanja programa seksualnog obrazovanja kako bi djeca i mladi učili o ravnopravnosti žena i muškaraca, nestereotipnim rodnim ulogama, uzajamnom poštovanju, o nenasilnom rješavanju sukoba u osobnim odnosima te rodno utemeljenom nasilju nad ženama i pravo na osobni integritet”, naglasila je zastupnica Rada Borić.
Zastupnica Marijana Puljak je podsjetila kako su saborske zastupnice više političkih stranaka osnovale neformalnu saborsku skupinu koja bi pratila institucionalno jačanje zaštite žrtava seksualnog nasilja te među ostalim inzistiraju na evaluaciji rezultata postojećeg međunastavnog predmeta zdravlje.
“Inicijativa koja je u tako kratko vrijeme prikupila 13 tisuća potpisa građana koji zahtijevaju uvođenje seksualnog obrazovanja u škole ne smije se zanemariti. Tolika podrška građana ovoj inicijativi nam govori da edukacija u tom području treba i u školi, ali je trebamo shvatiti i kao cjeloživotno učenje!”, naglasio je zastupnik Vili Matula.
Donosimo Pismo s kojom se Inicijativa za uvođenje seksualnog obrazovanja u škole obratila zastupnicima i članovima saborskih odbora:
Obraćamo vam se kao inicijativa koja je 1. veljače 2021. pokrenula Peticiju za uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole kao obveznog nastavnog predmeta, kao jednog od najvažnijih alata u prevenciji seksualnog uznemiravanja i nasilja. Kroz deset dana peticiju je podržalo preko 20 organizacija civilnog društva i potpisalo više od 12 tisuća građana, među njima najviše roditelja, jer smatraju da je država dužna djeci i mladima omogućiti znanja iz područja seksualnosti te ih i na taj način zaštititi od seksualnog nasilja.
Kako je radni naslov Tematske sjednice triju saborskih odbora “Što institucije mogu učiniti da bi spriječile spolno zlostavljanje?”, koja je i sazvana povodom slučajeva seksualnog nasilja na hrvatskim visokoškolskim ustanovama, smatramo za potrebnim ukazati na činjenicu da je nužno uključiti sveobuhvatno seksualno obrazovanje u odgojno obrazovni sustav želimo li ozbiljno pristupiti prevenciji seksualnog i rodno utemeljenog nasilja.
Sveobuhvatno seksualno obrazovanje temeljeno na znanstveno provjerenim informacijama ima važnu ulogu u suzbijanju rodno uvjetovanog nasilja, posebice seksualnog nasilja i važnu ulogu zaštite seksualnog zdravlja i promicanja odgovornog ponašanja, promoviranja rodne ravnopravnosti, inkluzije i izgradnje veza temeljenih na međusobnom poštovanju i razumijevanju kroz razvoj asertivne metode komuniciranja. Kroz ovu vrstu edukacije, ljudskoj seksualnosti se ne pristupa isključivo iz biološke perspektive, već je izrazito bitna i ona psihološka, istovremeno je stavljajući u širi društveni, kulturni i politički kontekst u kojima se seksualnost promišlja.
Evaluacijske studije koje se provode u zemljama koje u sustavu školstva imaju uvedeno sveobuhvatno seksualno obrazovanje pobijaju česta neutemeljena vjerovanja da će edukacija mladih koja se temelji na pozitivnom pristupu seksualnosti, a ne isključivo na apstinenciji, potaknuti mlade na rano i neodgovorno stupanje u seksualne odnose. Štoviše, pokazale su da je edukacija koja zagovara pozitivan pristup seksualnosti, njeguje ljudska prava i rodnu ravnopravnost učinkovitija u poticanju odgovornog seksualnog ponašanja, odgađanju stupanja u seksualne odnose, smanjuje neplanirane trudnoće i širenje spolno prenosivih bolesti te funkcionira kao ključ u prevencija nasilja u vezama i seksualnog nasilja uopće.
Osim toga, Republika Hrvatska je ratificirala Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji čime se obvezala na njezinu implementaciju.
Podsjećamo da članak 14. Konvencije obvezuje Republiku Hrvatsku na prevenciju nasilja i to kroz uključivanje u redovni nastavni plan i program i na svim razinama obrazovanja, prilagođeno razvojnim sposobnostima učenika nastavne materijale o pitanjima kao što su ravnopravnost žena i muškaraca, nestereotipne rodne uloge, uzajamno poštovanje, nenasilno rješavanje sukoba u osobnim odnosima, rodno utemeljeno nasilje nad ženama i pravo na osobni integritet, dakle teme koje su sastavni dio sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja.
Na tematskoj sjednici kojoj je intencija uspostava prevencije seksualnog nasilja, uvođenje seksualnog obrazovanja u škole ne samo da treba biti tema, nego je ovo prilika da se već danas definiraju prvi koraci kojim će se u taj proces krenuti.
Inicijatori i pokretači Peticije za uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole: Platforma za reproduktivnu pravdu, Pravda za djevojčice, Jedna od nas, Spasime, Građanska inicijativa STOP NASILJU Šibenik, GOOD te organizacija civilnoga društva CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Ženska soba – Centar za seksualna prava, RODA – Roditelji u akciji, PaRiter, Domine, Nepokorne – grupa za nenasilje i ženska prava, Zagreb Pride, SOS Rijeka – Centar za nenasilje i ljudska prava, Zaklada Solidarna, Dugine obitelji, U dobroj vjeri, GOOD Inicijativa, Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”, Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai, Slobodni Filozofski i portal za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava Reci.hr.