U Sjedinjenim Američkim Državama upravo se održavaju predsjednički izbori u pozadini kojih se, više nego ikad, zaključivalo da Amerika više nije lučonoša demokracije i to bez obzira hoće li iza 3. studenog nju i dalje voditi Donald Trump ili Joe Biden. Zadnji politički potezi koje je Trump povlačio tijekom listopada, poput potpisivanja Deklaracije kojom se SAD izjašnjava za zabranu pobačaja s vrlo kontroverznom argumentacijom i novom definicijom obitelji čiju okosnicu čini žena majka, slijedom čega majčinstvo i djetinjstvo imaju pravo na posebnu njegu i pomoć i da se na tome temelji cijelo društvo. Deklaraciju je potpisalo 30-ak uglavnom neliberalnih ili autoritarnih vlada od kojih 20 na listi onih u kojima se događaju teška kršenja ženskih prava, života i zdravlja. Među potpisnicama je i Poljska, u čijim gradovima već deset dana ne jenjavaju prosvjedi zbog najnovije zabrane pobačaja, pa ni u slučaju teške malformacije ploda, a kojeg je donio poljski ustavni sud.
Drugo postignuće predsjednika Trumpa koje će se dugoročno odraziti na američku politiku je ulazak konzervativne Amy Coney Barrett u vrhovni sud, čineći to najviše pravosudno tijelo jednim od najdesnijih do sada s konzervativnom većinom u odnosu šest prema tri.
Da Amerika već dugo nije lučonoša demokratizacije u svijetu, već sasvim suprotno, da podupire regresivne politike, posebice u europskim državama, otkriva se i kroz podatke koje je objavio Open Democracy. U proteklih 13 godina čak 28 američkih kršćanskih organizacija potrošilo je više od 280 milijuna dolara, ponajviše u Europi, financirajući svoje sestrinske organizacije i satelite u borbi protiv pobačaja i LGBT osoba i njihovih prava. Između ostalog, postoje sumnje da su tim novcem intervenirali i u velikim sudskim postupcima uključujući i nedavnu odluku Vrhovnog suda u Poljskoj kojom je zabranjen pobačaj. Iako je identitet većine organizacija, kao i donatora tajan, jedna od organizacija za koju je potvrđeno da sudjeluje u ovim politkama je Američki centar za pravo i pravdu (ACLJ), čiji je glavni savjetnik Trumpov osobni odvjetnik Jay Sekulow. Dok je druga skupina Savez za obranu slobode (ADF), koja je također usko povezan s Trumpovom administracijom.
Sve su to činjenice zbog kojih se među ostalim, predviđa, kako će se u Americi već od iduće 2021. godine početi događati drastično smanjenje ženskih prava, pobačaj će biti potpuno zabranjen, značajno će biti ugrožena seksualna i reproduktivna prava Amerikanaca, da će se ukidati i ono malo zdravstvenog i seksualnog odgoja i obrazovanja koje postoji u pojedinim obrazovnim sustavima saveznih država čime će se još više povećati širenje spolnih infekcija, porasti će maloljetničke trudnoće… U ozračju američkih predsjedničkih izbora donosimo pregled stanja američkog društva i politika u onim područjima života koja su ujedno i mjerilo stanja ljudskih prava i zdravlja građana i društva u cjelini.
Od 2019. sve veće restrikcije za pobačaj u Americi
Pitanje pobačaja u Americi desetljećima je kontroverzno pitanje koje dijeli američko društvo na pro-life i pro-choice populaciju. U svim Sjedinjenim Američkim Državama pobačaj je legalan, međutim ograničenja i dostupnost uvelike se razlikuju od države do države.
Abortus u SAD-u dekriminaliziran je 1973. odukama Vrhovnog suda u slučajevima Roe protiv Wadea i Doe protiv Boltona. Zahvaljujući tim presudama Ustavom Sjedinjenih Država pobačaj je klasificiran kao temeljno pravo koje nacionalno štiti slobodu trudnice da se odluči na abortus.
Pravni pristup pobačaju zbog podjele zakona na državni zakon i zakon savezne republike jako se razlikuje od države do države. Geografska dostupnost drastično varira pa tako čak 87 posto američkih okruga nema dostupne pružatelje medicinske usluge pobačaja. Usto, mnogi zdravstveni programi pojedinih država na koje se oslanjaju siromašne žene financijski ne pokrivaju pobačaje.
Nekolicina država, njih devet, 2019. usvojilo je prijedlog zakona za zabranu pobačaja.
Iste godine guverner Alabame potpisao je zakon koji omogućava kažnjavanje liječnika doživotnom kaznom zakona za izvođenje pobačaja kao i potpunu zabranu pobačaja. I prije toga je u Alabami bilo je gotovo nemoguće izvesti pobačaj s obzirom da 93 posto okruga Alabame nema klinike koje pružaju taj medicinski zahvat. Ni u mnogim drugim državama stanje nije bolje, Kentucky, Mississippi, Missouri, Sjeverna i Južna Dakota i Zapadna Virginia imaju samo po jednu kliniku koja pruža medicinsku uslugu pobačaja. Dvadeset sedam velikih američkih gradova, kao i većina ruralne Amerike nema dostupnu kliniku koja radi pobačaje. Primjerice, prva dostupna klinika udaljena je više od 160 kilometara. Još Pet država – Georgia, Ohio, Kentucky, Mississippi i Louisiana 2019. uvode zakone kojima se zabranjuje pobačaj nakon šestog tjedna trudnoće.
Jedan od vrlo popularnih zakona koji se uvodi u većini saveznih država je TRAP zakon koji podrazumijeva različite uvjete koje klinike za abortuse moraju zadovoljiti, a sve kako bi im se onemogućio rad. Neki od primjera uvjeta TARP zakona su minimalna širina hodnika koju moraju zadovoljiti klinike za pobačaj, veličina parkirališta te minimalna udaljenost od škola i vrtića. Svrha tih regulacija je onemogućavanje rada klinika i izvođenje pobačaja. Iako se, kao i u Poljskoj, ovakvim zakonima protivi dvije trećine Amerikanaca i Amerikanki, točnije njih 73 posto želi sigurne i legalne pobačaje, ovakvi zakoni stupaju na snagu u sve većem broju saveznih država.
Od 50 država samo osam ima seksualno obrazovanje
Programi seksualnog odgoja u SAD-u uvelike se razlikuju od države do države. Trenutno njih 24 zahtjeva neku vrstu seksualnog obrazovanje, a obrazovanje o HIV-u zahtjevaju 34 države. Iako gotovo svaka država ima neke smjernice o tome kako i kada treba podučavati spolni odgoj, odluke se često prepuštaju pojedinim školskim okruzima pa je jako velika razlika između spolnog obrazovanja koje bi učenici trebali dobiti i onoga što zapravo dobivaju.
Jedan od najvećih problema izvođenja seksualnog odgoja i obrazovanja je činjenica da samo 13 saveznih država zahtijeva da spolni odgoj bude znanstveno utemeljen! Prema istraživanju koje je objavio Institut Guttmacher za razdoblje od 2011. do 2013. sve manje mladih ljudi u Americi smatra da je dobilo bilo kakvu formalnu naobrazbu o seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Čak 43 posto adolescentica i 57 posto adolescenata kroz obrazovni sustav nije primilo informacije o kontracepciji i zaštiti prije nego su stupili u spolni odnos. To potvrđuju i drugi brojevi. U prosjeku godišnje u Americi zatrudni 750 000 maloljetnih djevojaka, a spolno prenosivim bolestima zarazi se 10 milijuna mladih od 15 do 24 godine. Amerika je po broju maloljetničkih trudnoća, pobačaja i broju spolno prenosivih bolesti najgora među razvijenim zemljama. Stručnjaci upozoravaju već godinama da je jedan od glavih uzroka tome što samo 38 od 50 saveznih država ima neku vrstu seksualne edukacije, od čega njih čak 30 seksualnom edukacijom smatra promoviranje apstinencije do braka. Samo osam saveznih država ima cjelovito seksualno obrazovanje.
Sto tisuća godišnje oboli od sifilisa, pola milijuna od gonoreje
Da je seksualna edukacija u Americi zakazala govori i porast zaraze sifilisom, gonorejom i klamidijom. Zaraza tim bolestima 2018. dosegla je najvišu razinu oboljelih od 1991. godine, više od 115 000 slučajeva sifilisa i 580 000 slučajeva gonoreje.
Broj oboljelih u najzaraznijem stadiju sifilisa povećao se za 14 posto s obzirom na ranije godine.Zabrinjavajuće je da je među novorođenčadi koja se zarazi na porodu zbog majčinog neznanja o bolesti također zabilježen porast slučajeva sifilisa i to za 40 posto.
Klamidija se 2018. povećala za tri posto, u brojkama je to više od 1,7 milijuna slučajeva, što je ujedno i najviši broj zaraženih ikad prijavljen u Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Posljedice toga su da godišnje 24 000 žena ostaje neplodno zbog neliječenih spolno prenosivih bolesti. Od svih seksualno aktivnh osoba njih 80 posto zarazit će se HPV-om koji godišnje uzrokuje u prosjeku 31 500 slučajeva raka grlića maternice, anusa, vagine i ostalih vrsta kojima je HPV uzrok.
Crna je to statistika kojoj se zahvaljujući smjeru politika u kojem Amerika grabi posljednjih godina ne vidi kraja. Jedno od zabrinjavajućih otkrića je i to da se svake godine dogodi gotovo 20 milijuna novih infekcija, a polovica ih je među mladima u dobi od 15 do 24 godine. Zadnji podaci su iz veljače 2020. koje objavljuje Health Day News, a stručnjaci procjenjuju da je broj prisutnih spolno prenosivih infekcija među Amerikancima prešao brojku od 110 milijuna zaraženih nekom od spolno prenosivih infekcija.
Pobačaj se zabranjuje, a trudnice zanemaruje
Dok se američka politika izuzetno angažira oko zakona o pobačaju, zapostavlja seksuanu edukaciju kojom se zapravo preveniraju pobačaju, ponajviše maloljetničke trudnoće, ali i trudnoće zrelih žena koje zahvaljujući edukaciji više koriste kontracepciju. S druge strane, Amerika koja se najnovijim potpisom na Deklaraciju protiv pobačaja, majku roditeljicu stavila u središte obitelji, ne poznaje institut plaćenog porodiljnog dopusta! Prema Unicefovom istraživanju o zakonima koji pogoduju stvaranju obitelji Amerika je zadnja na ljestvici 41 zemlje (Hrvatska je na 22 mjestu).
Sjedinjene Američke Države, dakle, nemaju niti jedan dan plaćenog porodiljnog dopusta. Porodiljni dopust reguliran je američkim radnim zakonom koji zahtijeva 12 tjedana neplaćenog dopusta godišnje za majke novorođene ili tek posvojene djece i to samo ako rade u tvrtki s 50 ili više zaposlenih. Za većinu američkih radnika u tvrtkama s manje od 50 zaposlenih ne postoji zakonsko pravo na plaćeni ili neplaćeni porodiljni dopust. Takav zakon daleko je ispod minimuma od 16 tjedana koji preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija. Kao ni majke, ni očevi nemaju pravo na porodiljni.
Velik porast smrtnosti majki na porodu!
SAD je jedina razvijena zemlja s konstantno rastućom stopom smrtnosti žena na porodu sa stopom smrtnosti 14 umrlih majki na 100 000 u dobi 15 do 49. Od 1990. do danas stopa smrtnosti majki na porodu u konstantnim je porastu što znači da su današnje trudnice u puno većoj opasnosti od smrti pri porodu negoli su to bile njihove majke.