Američki republikanci su pali na zabrani pobačaja! Na istom onom pitanju sa kojim su računali dobiti najviše naklonosti birača te, slijedom toga, i najviše glasova. Međutim, očito su zaboravili na dvije ključne stvari: među glasačima su sada i ljudi rođeni u ovom, 21. stoljeću, a oni žele slobodu izbora, bez obzira jesu li skloniji republikancima ili demokratima. I drugo, ankete su, i prije sramotne odluke američkog Vrhovnog suda kojom je svakoj državi prepušteno odlučivanje hoće li dopustiti pobačaj i pod kojim uvjetima, jasno pokazale da je većina Amerikanaca za slobodu izbora. Pa i oni koji glasaju za republikance.
Pljuska konzervativcima stigla je i iz najkonzervativnijih, takozvanih crvenih država, u kojima se, uz izbore za Senat i Kongres, glasalo i o mnogim drugim stvarima, među ostalim i o pravu na pobačaj. Tako je izrazito konzervativni Kentucky, koji je u svoj Ustav htio dodati amandman kojim se zabranjuje pobačaj, glasao protiv te ideje. Pobačaj je i dalje zabranjen, no ostao je na razini zakonodavstva, a zabrana neće postati ustavna kategorija.
Michigan, Kalifornija i Vermont otišli su i korak dalje, pa su pravo na pobačaj uvrstili u svoje ustave. Pennsylvania je podržala guvernera Josha Shapira, a odbacila Douga Mastrianija koji je vodio kampanju za kriminaliziranje onih koji traže pobačaj, ali i liječnika koji ih obave. U Wisconsinu, pak, guverner ostaje Tony Evers koji će se i dalje boriti za ukidanje ograničenja pobačaja.
Goran Selanec, sudac Ustavnog suda RH, izjavio je za N1 da je izlaznost bila izuzetno visoka kod mlađe generacije, a da je pobačaj bio veliki mobilizator za tu izlaznost. Posebno je važno istaknuti, naglasio je, da pobačaj kao tema mobilizacije glasača nije došao iz politike kao tema političke kampanje demokrata, nego kao uistinu direktna reakcija američkih građana zbog odluke Vrhovnog suda o zabrani primjene presude Roe vs. Wade, kao sudskog presedana kojim je pobačaj kao pravo na izbor žene bio legaliziran posljednjih 50 godina: Američki su građani na ovim izborima za Senat i Kongres, u kojima prvi puta nakon više od 40 godine jednaku ili možda čak i prevagu, znat će se kad izborni rezultati budu i konačni, dobije stranka čiji je predsjednik na čelu države. Građani su pokazali da stoje iznad samog suda i iznad trenutnih i parcijalnih interesa politčara i njihovih politika.
Nezavisni magazin Dame je tjednima, unatoč anketama i pristranim prorocima konačnih izbornih rezultata u korist republikanaca, kao jedan od usamljenijih glasova američkog medijskog prostora, predviđao upravo ovakav ishod izbora.
Za Jennifer Reitman, osnivačicu i izdavačicu magazina DAME, ovi su izbori pokazali “zemlju koja brine o demokraciji, odbacuje poricatelje izbora i brani osnovna građanska prava”.
Logično. Pitanje pobačaja pitanje je građanskih, ljudskih prava, a ne prava žena, jer je tu riječ o slobodi izbora kao temeljnom ljudskom pravu. Amerikanci su na ovim izborima pokazali neporecivu podršku pravu na pobačaj diljem zemlje. Unatoč i usprkos odluci Vrhovnog suda, guvernerima koji u svojim državama donose zakone o zabrani i kandidatima na izborima koji su mislili da će upravo vikom protiv pobačaja osvojiti mandat.
U obranu ljudskih prava i demokracije ovoga su puta u Americi stali najmlađi glasači.