Svaki treći srednjoškolac i srednjoškolka do 17 godina ima neku vrstu seksualnog odnosa, pri čemu većina ne koristi nikakvu zaštitu, naglasila je danas Diana Jovičić-Burić, epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pri prezentaciji rezultata istraživanje o spolnom i reproduktivnom zdravlju koje je Hrvatski zavod za javno zdravstvo proveo 2022. godine među 2337 učenika i učenica trećih razreda u sto srednjih škola.
„Zabrinjavajući je podatak niske uporabe kondoma pri spolnom odnosu. Od 85,9 posto učenika koji su imali vaginalni odnos njih 53,9 posto nije koristilo zaštitu, a od 24,2 posto učenika koji su imali analni odnos, njih 74 posto nije koristilo zaštitu“, iznijela je Jovičić-Burić neke od podataka istraživanja koji ilustriraju ponašanja mladih i njihov odnos prema seksualnom i reproduktivvnom zdravlju, a izneseni su u okviru kampanje „Nema maženja bez paženja“, kojom HZJZ među ostalim obilježava i upravo aktualni međunarodni Tjedan spolnog zdravlja.
Jako je zabrinjavajući i podatak da se polovica učenika koja je imala spolni odnos u njega upustila pod utjecajem alkohola, a gotovo petina, njih 18, 4 posto spolni odnos je imala pod utjecajem psihoaktivnih droga.
Istraženo je i koliko je srednjoškolaca primilo cjepivo protiv HPV-a, pa imamo podatak da je 47,8 posto srednjoškolaca cijepljeno.
I posljednje je istraživanje HZJZ-a pokazalo da su mladima glavni izvori informiranja o spolnim odnosima i zaštiti Internet te razgovori s vršnjacima, a doktorica Jovičić-Burić je tu istaknula kako je istraživanje dobar putokaz na koje se aktivnosti treba usmjeriti kako bi se promijenili negativni podaci.
„Mladi su izrazito ranjivi, , a to je najbolje pokazala pandemija Covid-19 koja je uzrokovala poteškoće s metalnim zdravljem mladih. Tematika spolnog i reproduktivnog zdravlja je izuzetno bitna i može iskazati ranjivost mladih. O njima moramo voditi brigu, kreirati društvene politike da ih što više zaštitimo i unaprijedimo njihovo zdravlje“, istaknuo je doktor Tomislav Benjak, specijalist javnog zdravstva i pomoćnik ravnatelja za kvalitetu HZJZ-a.
Dunja Skoko-Poljak iz Ministarstva zdravlja na današnjem je predstavljanju istraživanje naglasila kako su ona važna, jer daju jedan pregled onoga o čemu mladi razmišljaju, koje su njihove navike i oblici ponašanja: „Na temelju tih razmišljanja i stručnih opservacija struka, a u ovom slučaju HZJZ daje smjernice i izrađuje planove za daljnje intervencije i edukacije koje će usmjeriti mladu populaciju na zdravije oblike ponašanja.“