Rodno uvjetovano nasilje, u što je uključeno i nasilje intimnih partnera, Hrvatsku godišnje košta 3,345 milijardi eura ili 25,1 milijardu kuna! To je pet milijardi kuna više nego što će ove godine državni proračun potrošiti na zdravstvo. Ili, 1,2 milijarde kuna više nego što iznose svi rashodi za sve zaposlene u ovogodišnjem proračunu.
Na razini cijele EU trošak rodno uvjetovanog nasilja je 366,3 milijarde eura, što je gotovo polovica iznosa NextGeneration fonda, europskog plana oporavka, najvećeg paketa poticaja u povijesti. Do ovih rauzastrašujućih brojki, među ostalima i za Hrvatsku, došao je Europski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE).
UN je 2016. procijenio da rodno uvjetovano nasilje svijet košta dva posto globalnog BDP-a ili u dolarima 1,5 bilijuna USD, što je otprilike vrijednost kanadske ekonomije.
Rodno uvjetovano nasilje jedno je od najraširenijih kršenja ljudskih prava koje nesrazmjerno pogađa žene, a EIGE je u svojoj studiji pokazao da njegove posljedice snose svi građani financiranjem troškova koje to nasilje stvara. UN ga definira kao ‘svaki čin rodno uvjetovanog nasilja koji rezultira ili će vjerojatno rezultirati fizičkim, seksualnim ili psihičkim ozljedama ili patnjom žena, uključujući prijetnje takvim djelima, prisilu ili samovoljno lišavanje slobode, bilo da se događa u javnom ili privatnom životu ‘. Međutim, definicija se proširuje i na LGBT osobe, kao i na muškarce, premda su oni znatno rjeđe žrtve te raširene vrste nasilja koje je često nevidljivo i neprijavljeno.
“Ljudski život, bol i patnja nemaju cijenu. Međutim, spoznaja koliko zbog nasilja trpi ekonomija i koliko ono košta zemljama EU-a može pomoći da usmjere novac tamo gdje je stvarno potrebno i tamo gdje je najisplativije. Novac potrošen na podršku žrtvama nije dovoljan, a usluge poput skloništa čine samo 0,4 posto cijene rodno uvjetovanog nasilja.
Zemlje EU -a moraju više ulagati u aktivnosti koje sprječavaju nasilje nad ženama i štite žrtve – to je i moralni imperativ, ali i razumna ekonomija ”, rekla je Carlien Scheele, direktorica EIGE -a.
Prema studiji, najveći trošak rodno uvjetovanog nasilja je liječenje fizičkih i psihičkih posljedica (56 posto), troškovi kaznenih postupaka su 21 posto, a ekonomski gubici 14 posto. Ostali troškovi su građanske parnice, stambena pomoć, zaštita djece i tako dalje.
Naravno, stvarni trošak ovisi i o specifičnostima pojedine zemlje, no studija EIGE-a skrenula je pažnju na najvažniju činjenicu: nasilje stvara golemi trošak cijelom društvu i svaki član tog društva plaća činjenicu da je netko tamo odlučio mlatiti ženu i djecu. U hrvatskom slučaju, dok se borimo sa svim mogućim ekonomskim problemima – od rekordnih poskupljenja hrane, najskupljeg goriva u EU u odnosu na plaće, pitanja kako ćemo preživjeti zimu, pa do činjenice da i državni proračun broji svaku kunu, taj je trošak još bolniji. I besmisleniji.
Što sve ulazi u troškove
Ekonomski gubici: nasilje smanjuje sposobnost žrtava za obavljanje posla, one su manje produktivne, izostaju s posla… Gube svoje prihode u potpunosti ili im se znatno smanjuju, što znači da se smanjuje i njihova kupovna moć.
Zdravstvo: trošak liječenja fizičkih i psihičkih ozljeda žrtava
Trošak policije i tužiteljstva: vrijeme i materijalni resursi koje policija i tužiteljstvo potroše na intervenciju i procesuiranje nasilja
Građansko-pravni postupci: sudski sporovi zbog razvoda i starateljstva nad djecom u kojima žrtve koriste besplatnu pravnu pomoć ili, ako nemaju pravo na takvu pomoć, same financiraju sudske postupke
Troškovi socijalne skrbi: osobama koje zbog nasilja u intimnoj vezi ostanu bez krova nad glavom i prihoda država osigurava smještaj i socijalnu pomoć, posebno kad su u slučaj uključena i djeca
Osobni troškovi: u njih se uračunavaju troškovi preseljenja i opremanja novog doma, nastali zbog odlaska od nasilnog partnera
Specijalističke usluge: u njih se ubrajaju troškovi skloništa za žrtve nasilja, psihološka, pravna i svaka druga pomoć koje žrtvama osiguravaju udruge civilnog društva, a financiraju se iz proračuna i donacijama
Izračun cijene nasilja
Europski institut za rodnu ravnopravnost za izračun troškova nasilja primijenio je jednostavnu računicu. EIGE je izračunao troškove za cijelu EU i potom ih ekstrapolirao na države članice prema broju stanovnika svake od njih. Za metodu izračuna troškova poslužile su statistike Ujedinjenog Kraljevstva (Engleska, Škotska, Wales i Sjeverna Irska) jer njihovo Ministarstvo unutarnjih poslova redovito objavljuje svoju analizu Ekonomskih i društvenih troškova kriminala, u što su uključeni i svi troškovi rodnog uvjetovanog nasilja.