Počelo je s moliteljima ispred klinika za pobačaje, nastavilo zabranom kirurških pobačaja u velikom broju američkih saveznih država, no niti to takozvanim zagovornicima prava na život nije bilo dovoljno. Sada je na udaru mifepriston, tableta za medikamentozni pobačaj. Okružni sudac Matthew Kacsmaryk iz Amarilla u Teksasu donio je presudu kojom blokira odobrenje američke Savezne agencije za lijekove (FDA) iz 2000. godine za lijek mifepriston, jedan od dva lijeka potrebna za medikamentozni pobačaj. Presuda je donijeta na temelju tužbe Saveza za Hipokratovu medicinu u kojoj tvrdi da FDA, prije dopuštenja da se lijek pusti u promet, nije dovoljno temeljito ispitala njegove posljedice.
Pilula za pobačaj zabranjena prema zakonu iz 1873.!
Kako piše CNN, u obrazloženju Kacsmaryk tvrdi da je mifepriston kriminaliziran saveznim zakonom iz 1873., dakle davno prije nego što je uopće patentiran, koji zabranjuje slanje bilo kakvog “artikla ili stvari dizajnirane, prilagođene ili namijenjene za poticanje pobačaja”.
FDA se, naravno, žalila na ovu presudu, a ukoliko do sutra, 14. travnja, žalba ne bude usvojena, odluka suda stupa na snagu i mifepriston bi u nekim državama SAD-a mogao postati ilegalan, premda su mnoge znanstvene studije dokazale da je medikamentozni pobačaj siguran i učinkovit, a navodne studije koje tvrde suprotno više je sudova u SAD-u proglasilo za “junk science”.
Par minuta nakon Kacsmarykove presude kojom se zabranjuje distribucija mifepristona, okružni sudac u državi Washington Thomas Owen Rice zabranio je saveznoj agenciji da bilo što mijenja u dostupnosti mifepristona, a ta se zabrana odnosi na sedamnaest saveznih država i distrikt Kolumbija. Suočena s dvije kontradiktorne presude, FDA se može jedino nastaviti ponašati kao i do sada dok se pravna zavrzlama ne riješi.
Unatoč tome, pristup pobačaju je, nakon brojnih zabrana u mnogim saveznim državama, pred novom opasnošću.
Liječnici upozoravaju na veću smrtnost majki zbog zabrane
Nancy Northup, predsjednica i izvršna direktorica Centra za reproduktivna prava (CRR) tužbu za zabranu mifepristona komentirala je kao “dio orkestrirane kampanje da se svim ženama u SAD-u uskrati pristup pobačaju, čak i onima koje žive u državama sa snažnom zaštitom prava na pobačaj”.
Vodeće medicinske organizacije, među kojima su Američka liječnička udruga i Američki koledž opstetričara i ginekologa upozorile su na opasnost po zdravlje pacijenata zbog nedostatka pristupa pobačaju, posebno obojenih i siromašnih te onih u ruralnim područjima kojima su medicinske usluge teško dostupne. I sve to u zemlji koja je na vrhu liste razvijenih zemalja po smrtnosti majki, o čemu smo pisali ovdje. Podsjećaju da se mifepriston koristi za liječenje izvanmaternične trudnoće i nekih drugih medicinskih stanja.
O sigurnosti lijeka umjesto liječnika počeli odlučivati pravnici
Osim pristupa tabletama za medikamentozni pobačaj, odluka teksaškog suca ozbiljna je prijetnja i za autoritet Savezne agencije za lijekove. Stručnjaci su zgroženi činjenicom da bi suci, unatoč ispitivanjima lijekova koje provede FDA sa svim svojim resursima, mogli u konačnici odlučivati smije li lijek u upotrebu ili ne. Jer, po tome, za ocjenu sigurnosti i učinkovitosti nekog lijeka ne treba biti liječnik nego pravnik.
I sve to unatoč jasnom izboru američkih birača, koji su se samo u proteklih godinu i pol u šest glasanja izjasnili za pravo na pobačaj i najviše zbog toga podržali demokratske kandidate. U anketi Ipsosa gotovo dvije trećine Amerikanaca se izjasnilo da želi da pobačaj ostane legalan.
Kako je, dakle, javnost očito na strani zagovornika prava na pobačaj, nova strategija njegovih protivnika je da isključe glasače iz odlučivanja o tom pravu jer oni ne razumiju pobačaj i nemaju pravo glasa o tome. Glavno oruđe su im neuvjerljive znanstvene tvrdnje, koje idu čak dotle da dokazuju kako medikamentozni pobačaj ima loš utjecaj na podzemne vode.
Povijest mifepristona
* 1993. skupina aktivista u New Yorku je u iznajmljenom skladištu počela je replicirati pilulu za pobačaj RU-486 koju je osamdesetih godina razvio francuski proizvođač Roussel-Uclaf. Farmaceutske kompanije se nisu htjele uplitati u taj posao zbog rastućeg pokreta protiv pobačaja i agresivnih prolife aktivista. FDA im je dopustila ograničeno testiranje u deset klinika u kojima su pacijenti dobili mifepriston i misoprostol, lijekove koji su u kombinaciji izazivali pobačaj.
* 2000. godine FDA je odobrila mifepriston, hrabre klinike su ga pristale davati svojim pacijenticama koje su dolazile i iz udaljenih dijelova SAD-a i plaćale medikamentozni pobačaj skuplje nego kirurški. Za 20 godina pilula je postala najpopularniji način pobačaja u SAD-u pa se danas tako obavlja 54 posto svih pobačaja.
* Investitori koji su poduprli razvoj pilule zaradili su desetke milijuna dolara, premda u početku nisu očekivali takav uspjeh. No, otkad je u lipnju prošle godine poništeno savezno pravo na pobačaj, a početkom ove godine FDA odobrila slanje tableta za pobačaj poštom, prodaja je eksplodirala jer je mifepriston postao jedina opcija milijunima žena u 26 saveznih država u kojima je pobačaj zabranjen ili strogo ograničen.