Seksualni odgoj za sve, kontracepcija, legalan i dostupan pobačaj, puni pristup medicinski potpomognutoj oplodnji za sve bez diskriminacije te visokokvalitetna skrb za trudnice, rodilje, babinjače i dojenčad! Ovih pet zahtjeva ključni su sastojak izvještaja o Stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u Europskoj uniji koji je danas, na 10. rođendan Istanbulske konvencije, usvojio Odbor za prava žena i rodnu ravnopravnost Europskog parlamenta sa 27 glasova za, 6 protiv i jednim suzdržanim. To je prvi izvještaj o seksualnim i reproduktivnim pravima i zdravlju u posljednjih deset godina.
“Činjenica da je izvještaj izglasan u FEMM Odboru s velikom većinom daje nam nadu da će se isti scenarij ponoviti i na plenarnoj sjednici u lipnju. Tekst jasno osuđuje pokušaje pojedinih aktera da teme poput pobačaja zlorabe za nacionalne interese i poziva Komisiju da zaštiti pravo svake osobe na samoodređenje i pravo na izbor, uz poseban naglasak da se svaka diskriminacija u pristupu ovim zdravstvenim uslugama na temelju roda, spola, rodnog identiteta i seksualne orijentacije ili drugih osnova mora suzbiti“, izjavio je zastupnik Predrag Fred Matić, izvjestitelj Europskog parlamenta.
Seksualno i reproduktivno zdravlje je pitanje zaštite ljudskih prava
Europarlamentarci pozivaju na uvođenje seksualne edukacije u osnovne i srednje škole, za što se Reci.hr zalaže od samog početka svog postojanja, a zbog tog cilja smo pokrenuli i peticiju koju je potpisalo trinaest tisuća hrvatskih građana. Europarlamentarci apeliraju na države članice da dekriminaliziraju pobačaj i uklone sve prepreke legalnom pobačaju, a upozoravaju i da priziv savjesti vodi uskraćivanju zdravstvene skrbi temeljem osobnih uvjerenja, čemu nije mjesto ni u jednom zdravstvenom sustavu. Zbog nedostupnosti sigurnog i legalnog pobačaja u svijetu svake godine 23 tisuće žena umre od posljedica ilegalnih zahvata.
Matić vjeruje da će u lipnju većina zastupnika Europskog parlamenta potvrditi tekst izvještaja. Naime, pristup seksualnom i reproduktivnom zdravlju obveza je država članica EU jer je to pitanje zaštite ljudskih prava koja moraju biti iznad sitnih političkih interesa, pri čemu aludira na širenje nazadnjačkih agendi diljem Europe. Kolege parlamentarce upozorava da bi glas protiv izvještaja značio da su protiv zaštite zdravlja žena. To je zdravlje ionako već dovoljno ugroženo zbog pandemije covida-19 koja je ograničila pristup kontracepciji i zdravstvenim uslugama.
Stvarni cilj borbe protiv Istanbulske je očuvanje patrijarhata
Dok su EU parlamentarci usvajali izvještaj, Vijeće Europe, na čiju je inicijativu Istanbulska konvencija i stvorena prije deset godina, organiziralo je cjelodnevnu konferenciju “Rodna jednakost i Istanbulska konvencija: dekada akcije”. Poruka konferencije bila je kratka i jasna: Istanbulska konvencija je iznad nacionalnih ideologija, kulture, tradicije… i njezina je jedina uloga zaštititi žene od nasilja. Većina članica Vijeća Europe ju je ratificirala, neke se opiru, neke su odbile, a neke se, poput Turske, povlače iz nje nakon što su je objeručke prihvatile prije deset godina. Tko se i zašto protivi zaštiti žena od nasilja najzornije je objasnio Neil Datta, tajnik Europskog parlamentarnog foruma za stanovništvo i razvoj, poznat kao žestoki borac protiv ultrakonzervativnih pokreta koji udaraju na ljudska prava, ponajviše na prava žena. Razotkrio je stvarne razloge odbacivanja Istanbulske konvencije, koji se odvijaju pod krinkom ugrožavanja klasične obitelji i borbe protiv europskog “neokolonijalizma”.
“Stvarni cilj borbe protiv zaštite žena od nasilja je zadržavanje patrijarhalnih normi, a odbacivanje Istanbulske konvencije dio je širih napora za umanjivanje ljudskih prava, posebno u području seksualnosti i reprodukcije. Borci protiv Istanbulske konvencije su isti oni koji su protiv legalnog abortusa, planiranja obitelji, seksualnog odgoja, prava LGBTQI osoba i mogućnosti razvoda”, zaključio je Neil Datta.