“Samo želim otići odavde živa!”, poziv je upomoć kojim je proteklih dana i prema medijima zavapila trudnica Andrea Prudente iz bolesničke sobe kliničke bolnice Materdei u Valletti, glavnom gradu Malte, a u kojoj se posljednjih tjedan dana nalaze ona i njezin partner Jay Weeldreyer poput zatočenika, čekajući da tamošnji liječnici počnu spašavati Andrein život. Par iz SAD-a na Maltu je, naime, otišao na odmor, kada je Andrea, inače u 16. tjednu trudnoće, počela krvariti te su se hitno uputili u bolnicu. Tamošnji liječnici konstatirali su odvajanje posteljice od maternice s potpuno puknutom membranom i djetetovom pupkovinom koja strši iz cerviksa. Ustanovili su da trudnoća nije održiva i da je trudnica izložena riziku od infekcije. Međutim, postupku prekida trudnoće nisu pristupili jer djetetovo srce još kuca, a u Malti je na snazi zakon potpune zabrane prekida trudnoće, pa čak i u slučajevima fetalnih abnormalnosti i ugroženosti zdravlja majke. Jedino što rade posljednjih tjedan dana je svakodnevno mjerenje otkucaja srca ploda. Čekaju da ono stane kako bi tek tada pristupili spašavanju života majke, odnosno prekidu trudnoće koja joj sada ugrožava život.
“Sjedimo ovdje sa spoznajom da će se bolnica angažirati jedino ako porođaj sam krene ili ako bebi stane srce”, govori Jay Weeldreyer u svojim javljanjima medijima. Andrea i Jay su tražili i liječnički transfer s Malte u Veliku Britaniju, za koju par kaže da im je jedina opcija zbog rizika za njezin život. Tvrde da medicinsko osoblje nije bilo kooperativno u njihovim pokušajima odlaska i u dijeljenju medicinske dokumentacije s osiguravajućom tvrtkom para. Osim toga, Andrei je ustanovljena i covid infekcija pa je par smješten u izolacijskom dijelu bolnice. Od lijekova prima samo antibiotike radi sprječavanja infekcije.
Aktivisti na Malti koji se bore za ukidanje zakona o zabrani pobačaja uključili su se u spašavanje Andreinog života i tvrde kako je njezin slučaj nalik slučaju liječenja Savite Halappanavar, koja je u sličnoj situaciji u 17. tjednu trudnoće završila u bolnici u Irskoj. Liječnici su odbili napraviti zahvat prekida trudnoće, jer je te 2012., u Irskoj na snazi također bio zakon o zabrani pobačaja. Savita Halappanavar je čekajući liječničku pomoć u bolnici umrla od sepse.
Andrea i Jay nikada nisu mislili da će se naći u ovoj situaciji: moleći se da srce njihove kćeri prestane kucati prije nego što Andrea dobije smrtonosnu infekciju.
“To je nezamisliv oblik emocionalne i psihičke torture”, govori Jay novinarima. “Dio mene još uvijek slavi kad čujem otkucaje srca… a u isto vrijeme, ne želim taj otkucaj srca jer to samo dovodi do još više patnje za ovu ženu koju volim.”
Bolnica Materdei je potvrdila da je Prudente dala pristup njezinom dosjeu, ali nije komentirala slučaj. Prudente je rekla da je savjet malteškog medicinskog osoblja da napusti bolnicu i da par u svom hotelu čeka da prestanu otkucaji srca fetusa ili da Prudente razvije infekciju, nakon čega bi mogli intervenirati.
“Osjećam se kao da sam aktivno i neprestano traumatizirana”, rekla je Andrea: “Očajnički želim otići s otoka i dobiti odgovarajuću medicinsku skrb. Također želim podići svijest o situaciji na Malti kako bi spriječilo da i drugi pate kao i ja sada.”
Lara Dimitrijević, osnivačica malteške Zaklade za ženska prava i odvjetnica koja zastupa Prudente, rekla je da je bolnica dala medicinske dokumente tek nakon njezine intervencije, a sve je to odgodilo transfer u Britaniju. “Cijeli dan je trebalo da Andrei bude data liječnička dokumentacija, a mi se bavimo hitnom situacijom. Svaka minuta može dovesti u opasnost Andrein život.”
Malta jedina u EU ima potpunu zabranu prekida trudnoće
Malta je jedina država članica Europske unije u kojoj je pobačaj u potpunosti zabranjen, čak i u slučajevima silovanja, incesta, fetalnih abnormalnosti ili ugroženosti zdravlja majke.
Žene s Malte putuju u druge zemlje kako bi ostvarile pravo na pobačaj ili pribjegavaju drugim, jeftinijim metodama poput naručivanja abortivnih pilula online, koje koriste bez liječničke kontrole, a mogu izazvati i neželjene posljedice po zdravlje žene, poput povraćanja i višednevnog krvarenja. S obzirom na stroge zakone, ukoliko su u tim situacijama prisiljene zatražiti liječničku pomoć, u bolnici ne smiju reći o čemu je riječ. Naručivanje i korištenje tih pilula je kazneno djelo zapriječene kazne do tri godine zatvora.
Skupe i nepouzdane pilule jedino su rješenje za žene s Malte, a Mreža podrške za pobačaj (The Abortion Support Network) neprofitna je organizacija koja ženama s Malte, Gibraltara i Poljske pomaže ostvariti pravo na pobačaj u državama s liberalnijim zakonima. Lara Dimitrijevic, odvjetnica i osnivačica Zaklade za ženska prava (Women’s Rights Foundation) jedna je od rijetkih odvjetnica i pravnica koju se na Malti može angažirati u ovakvim slučajevima.
Zaklada za ženska prava prošli je tjedan podnijela sudsku tužbu u ime 188 žena, tvrdeći da je opća zabrana pobačaja malteške vlade prekršila njihovo pravo na zdravlje, privatnost i jednakost. Zaklada se sada priprema pokrenuti slučaj osporavanja ustavne zabrane.
Isabel Stabile, jedina je ginekologinja na Malti koja otvoreno brani pravo na pobačaj i članica udruge Liječnici za izbor (Doctors for Choice).